Економија

Ниш: Радници пропалих друштвених фирму у реду за заостале плате и једнократну социјалну помоћ

Ниш — Неколико стотина бивших радника пропалих друштвених фирми и данас чека како би стигли на ред да се пријаве за заостале плате.

Радници чекају испред Центра за социјални рад “Свети Сава” у Нишу, а пријављују се и за једнократну новчану помоћ.

Пријављивање је почело 7. марта и трајаће до петка, 18. марта, а из дана у дан гужве испред Центра за социјални рад су све веће.

Према речима директора Центра Зорана Јовића, само јуче евидентирано је 670 радника.

“Од када је кренуло пријављивање, до јуче нам се јавило укупно 2.357 људи. Гужве су велике, али се не чека дуго у реду, пошто је процедура пријављивања максимално поједностављена”, рекао је Јовић.

Он је додао да је Центар за социјални рад ангажовао 12 својих запослених на евидентирању радника.

“Према неким проценама, око 4.000 људи има потраживања за заостале плате, тако да и наредних дана очекујемо велике гужве”, казао је Јовић

Према његовим речима, поред радника МИН-а, Електронске индустрије и других пропалих друштвених фирми, Центру за социјални рад пријављују се и радници који су радили у другим нишким фирмама и јавним предузећима, чак и радници који су радили у другим градовима.

“Ми имамо обавезу да примимо њихове пријаве, али ће они своје проблеме морати да решавају на суду”, рекао је Јовић и додао да ће Центар по истеку рока за пријаву предати комплетну документацију Градском већу.

“Представници града одлучиваће о критеријумима за доделу једнократне новчане помоћи и висини те помоћи. Извесно је да на ову помоћ не могу да рачунају људи који живе ван Ниша, иако су радили у некој од нишких фабрика”, казао је Јовић.

Радници пропалих друштвених фирми огорчени су због вишесатног чекања у реду, нарочито због тога што су већ више пута досад пријављивали своја потраживања.

Да евиденција о радничким потраживањима постоји, потврдио је ових дана и заменик градоначелника Љубивоје Славковић.

“Све те податке смо пре пар година предали Агенцији за приватизацију. Вероватно су у свим тим променама Владе негде залутали”, рекао је Славковић.

По уредби владе из 2009. године, којом је било предвидјено пријављивање потраживања заосталих зарада, нешто више од 4.500 радника из десет нишких фирми пријавило је да потражује 102.000 месечних зарада или укупно око 2,25 милијарди динара.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!