Друштво

Нова власт сменила скоро 3.000 људи

Како која власт дође, тако дођу и “њихови” људи. Тако су Влада Србије и председник Томислав Николић за првих осам месеци рада разрешили 1.096 службеника у државној управи, градске власти Новог Сада 977, а градске власти Ниша 698 људи, показује анализа невладине организације Центар за практичну политику (ЦПП), којом су обухваћена само разрешења и опозиви који се објављују у Службеном гласнику и службеним листовима.

Увидом Данаса у листу именовања и разрешења, током досадашњег рада Влада Србије је разрешавала највише у новембру и марту, по више од 200 службеника, док је по готово 200 смењено током децембра и фебруара. Најмање решења о престанку дужности донето је у октобру прошле године – педесетак.

Према наводима директора ЦПП Драгана Поповића, ови подаци указују на „линеарно отпуштање свих који нису из партија на власти на локалном и националном нивоу“. Како указује, масовне смене обухватиле су све области државне управе, па се тако смењују директори јавних предузећа, амбасадори, чланови управних и надзорних одбора, директори домова здравља, школа, центара за социјални рад, директори музеја, галерија, позоришта, културних центара, библиотека, чланови школских одбора, чак и функционери Сигурне женске куће у Нишу или установе за израду таписерија у Новом Саду.

– Према важећим прописима, власт нема обавезу да образложи смене изабраних и постављених лица. Међутим, одсуство образложења и индикативно линеарно смењивање и постављање нових функционера указује на одсуство сваке евалуације и доношење одлука на основу партијске припадности. Оваква пракса потпуно учвршћује партијску државу и руши владавину права у Србији. Насилним сменама, без образложења и без оцене резултата рада, уводи се партијска припадност као апсолутно начело у управљању државом, напомиње Поповић и истиче да се на тај начин истовремено шаље порука свим изабраним и постављеним функционерима да резултати рада нису мерило и да није важно како раде, већ да ли припадају владајућој странци.

– Иако су неке од смена изазвале бројне реакције стручне јавности, власти у Србији нису реаговале, а странке владајуће коалиције јавно бране партијску припадност као врховно начело рада државне управе. На места смењених доведене су стотине партијских чиновника, од којих су многи без икаквих квалификација за посао који би требало да раде, указује Поповић.

С друге стране, Транспарентност Србија је почетком марта објавила да је Влада до тада од 162 државна службеника њих 148 поставила на положаје без конкурса, што је супротно закону. Од формирања, Влада је расписала свега 12 конкурса за ове службенике на највишим функцијама испод министара и заменика.

– Влада Србије не само што је постављала високе државне службенике на основу члана закона који је престао да важи пре две године, већ је без конкурса поставила и директоре новоформираних канцеларија, упозорила је Транспарентност Србија.

 

Данас

фото: Фонет 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!