Србија

Нови Сад добија фабрику воде

ЈЕДАН од најважнијих проблема везаних за снабдевање Новог Сада водом отклоњен је, па би, како најављују у ЈКП “Водовод и канализација”, питање снабдевања Новог Сада питком водом, могло да буде решено на дужи рок. Покрајинске власти, наиме, уступиле су земљиште изворишта Петроварадинска ада граду Новом Саду, односно “Водоводу и канализацији”, а таква одлука омогућиће градњу нове фабрике воде, на коју Нови Сад чека деценијама.

У “Водоводу и канализацији”, како објашњава Давор Сантрач, портпарол овог предузећа, планирају да до краја године припреме, односно заврше, главни пројекат фабрике воде, а да следеће године приступе њеној изградњи.

– Требало би да на Петроварадинској ади саградимо фабрику воде капацитета 200 литара у секунди – прецизира Сантрач. – Наравно, планирамо да прво, на конкурсу, одаберемо пројекат, односно најповољније решење, па да затим уђемо у изградњу овог постројења, које ће бити од изузетног значаја за квалитетније и сигурније функционисање система водоснабдевања.

Ове, али, и остале планове “Водовода и канализације”, како наводи Сантрач, не би требало да поремети ни најављени ребаланс буџета Новог Сада.
КАНАЛИЗАЦИЈА КРЕДИТОМ, како каже Сантрач, неће бити финансирани само радови на водоводној мрежи. Овим кредитом, наиме, биће финансирани обимни радови на градњи канализационог колектора, за потез од Руменачке улице, до Београдског кеја.

– Планирано је да се у систем водоснабдевања уложи око милијарду динара – каже Сантрач. – Највећи део, око 700 милиона динара, обезбеђујемо из наших средстава, а, мањи део, око 300 милиона, стиже из градског буџета, па, самим тим, мислимо да улагање у водоснабдевање Новог Сада неће бити угрожено.

Средства за инвестиције, додаје Сантрач, биће обезбеђена и из кредита Европске инвестиционе банке, вредног 15 милиона евра, чија реализација почиње ове године.

– Више од половине новца из кредита усмерено је на доградњу фабрике воде на Штранду новим блоковима – каже Сантрач. – Ови блокови, у којима ће се обављати озонизација и филтрирање на филтерима са активним угљем, систем прераде сирове воде ће се довести на највиши ниво.

Поред тога, додаје Сантрач, на истом овом локалитету, градиће се и резервоар од 10.000 кубних метара воде, који ће додатно стабилизовати систем водоснабдевања.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!