Европа

Ново руководство у Бриселу: какав курс ће оно задати ЕУ?

Европска унија завршила је именовања на највише политичке дужности. Не стигавши да одабере новог шефа Европског савета и Врховног представника за иностране послове до летњих одмора, кадровско решење политике у ЕУ донето је пред почетак новог јесењег заседања.

Место Хермана ван Ромпеја заузеће пољски премијер Доналд Туск, а шеф дипломатије ЕУ уместо Британке Кетрин Ештон постаће министар иностраних послова Италије у влади Матеа Ренција Федерика Могерини.

Став Туска у погледу будућности ЕУ слаже се са позицијом новог председника Европске комисије Жана-Клода Јункера, изабраног у јулу. Последњи, према речима британског премијера Дејвида Камерона, политичар је из осамдесетих – један од идеолога ЕУ, иницијатор Мастрихтског споразума. Доналд Туск је изјавио да ЕУ данас нема алтернативу, а његово искуство и европски сан ће помоћи да се ЕУ улије нова снага. При томе Туске је познат у Европи као прагматични политичар. Нови шеф ЕУ саопштио је да намерава да одржи ове јесени непланиране самите зоне евра о макрофинансијској ситауцији, као и самит ЕУ о активизацији раста и запослености у Европи. Самим тим он је потврдио да планира да нађе одговоре на два главна изазова који стоје пред ЕУ: осигурати економски раст после дуготрајног периода стагнације и борити се против незапослености. Међу главним проблемима који престоје ЕУ да реши у скоријој будућности Туск је такође издвојио регулисање конфликта у суседним регионима са ЕУ, између осталог у Украјини, и одређивање места Велике Британије у ЕУ и одговарајућу реформу уније. Канидатуру пољског политичара активно је подржао Лондон. Пољска, као и Велика Британија, није члан зоне евра, и може се рачунати да ће Туск бити осетљив за проблеме земаља које такође не користе евро као основну валуту када ствар стиже до осигурања целовитости јединственог тржишта.

Исто као и Јункер, Туск се залаже за израду заједничког за све земље ЕУ спољнополитичког дневног реда. за сада је то пре свега национална компетенција, где свака држава има право вета. То се тиче и конфликта у Украјини. Однос према таквим кризама као што су Ирак, Украјина, европска економска криза одређују то ко смо ми европљани, изјавио је он. Ипак Федерика Могерини, одговорна за спољнополитички курс у новој ЕУ, социјалиста је и прати умерену и прилично лојалну позицију према Русији. то што ће на челу ЕУ бити три политичара разних генерација и разних политичких група, учиниће сам курс ЕУ избалансираним, сматра експерт Центра за истраживања европске политике у Бриселу Соња Пједрафита.

У целини не мислим да ће нови курс ЕУ бити у извесној мери конзервативан. Јункер излази из конзервативне политичке групе, исто као и Барозу. Он има искуство рада са Европским Саветом и врло је доследан политичар. Њега су подржали социјалисти. Што се тиче Врховног представника Могерини, она је социјалиста, члан партије која је сада врло јака у Европском парламенту. Од ње може да се очекује политика супротна конзервативној. А задатак Туска је да постигне компромис између социјалиста и конзервативаца. У целини овај руководећи састав показује баланс међу политичким, идеолошким и демографским факторима.

Јекатерина Иванова, Глас Русије

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!