Азија

Обама теши сам себе: Кина неће по руском рецепту

Токио — Барак Обама започео азијску турнеју током које би своје савезнике требало да увери да их неће задесити “кримски сценарио” и да су САД сила која ће их штитити.

На линији Јапан – Јужна Кореја – Малезија – Филипини, Обама ће прескочити Кину, али само физички. Јер – указују аналитичари – Кина ће у разговору о региону бити неизбежна тема.

Чим је из авиона “Аир Форце Оне” крочио у Токио, Обама је отишао “на суши” код премијера Шинза Абеа.

Главна порука председника САД региону је изречена уочи шестодневне посете, у поруци коју је пренео јапански лист “Јомјури”: Кина неће по “руском рецепту” преузети спорни архипелаг у Источном кинеском мору!

“Острвима Сенкаку управља Јапан” и због тога потпадају под америчко-јапански одбрамбени споразум, поручио је амерички председник, а светске агенције оцењују да ова изјава делује као порука уверавања Јапана да ће САД доћи у одбрану ако Кина присвоји спорна острва.

Одбрамбени споразум Јапана и САД потписан је 1952. и – осим распоређивања америчких база – предвиђа да би САД одговориле на било какав напад на Јапан.

Како примећује Би-Би-Си (ББЦ), ово је заправо први пут да Обама упути тако јасну поруку, иако су то у прошлости чинили други амерички званичници.

Јапан је и једина чланица Г7 која има територијални спор са Русијом, а Крим се десио баш у тренутку кад се чинило да преговори о спорним Курилским острвима напредују.

Како су уочи посете Обаме коментарисали јапански аналитичари, највећа јапанска брига је приступ моћног јапанског послератног савезника – Сједињених Држава, јер у Токију сматрају да је одговор Америке Русији после крима био “неодлучан”.

Под лупом се, зато, нашло америчко обећање да ће штитити Јапан од “непријатељских нација”, Кине и Северне Кореје.

Јапан брине да би руски потези могли да охрабре Кину да предузме једнострану акцију на ненасељеним стеновитим Сенкаку острвима (која Кинези зову Дјаоју) у Источном кинеском мору.

“Због Крима смо неспокојни не само око питања решености САД да реагују, већ и око снаге САД да зауставе Кину”, рекао је за “Њујорк тајмс” Сатору Нагао са Универзитета у Токију.

Неки аналитичари упозоравају и да би неуспех у пружању помоћи Јапану могао да доведе до раскида савеза који постоји више од шест деценија.

“Ако нападну Јапан, а Американци одбију да одговоре, то ће значити да је време да се Американци повуку из својих база у Јапану. Без тих база, Америка више неће бити пацифичка сила. Америка то зна”, сматра бивши саветник јапанског премијера Кунихико Мијаке.

У оквиру азијске турнеје, Обама ће посетити још три државе, али не и Кину. Ипак, како оцењује ББЦ, Кина ће бити у центру пажње састанака са лидерима региона.

Ова председничка посета прва је Јапану од 1996, кад је ту земљу посетио Бил Клинтон. Обама из Токија лети у Сеул, 25. априла, дан касније у Куала Лумпур, а затим у Манилу – где га очекују и демонстранти.

“Многи традиционални савезници (САД) цене снажно америчко присуство у региону, да би било контратежа самоувереној Кини”, оцењује за ББЦ бивши заменик државног секретара Пи Џеј Краули. Он примећује да се турнеја одржава и у периоду “веома значајних тензија међу америчким савезницима, али и између њих и Кине”.

Обамино путовање дешава се скоро седам месеци пошто је посету региону отказао због блокаде америчке владе.

Осим безбедности, на дневном реду биће и економија. Како оцењује ББЦ, Сједињене Државе надају се да ће тржишта са високим растом у Азији допринети и подстицају америчке привреде.

Кад је реч о међусобним односима америчких савезника, очекује се да ће Обама покушати да “отклони шумове” у комуникацији Јапана и Јужне Кореје: и те две земље имају спорна острва, као и низ питања која се “вуку” још од Другог светског рата, а оцене јапанског премијера о том светском сукобу толико су наљутиле Сеул, да “једва да говоре”. Јуче, Сеул је оптужио Абеа да излаже “ромасирану верзију јапанског колонијализма” и агресије Другог светског рата.

Американци су, додуше, већ прошлог месеца “натерали” Сеул и Токио да седну за исти сто – пошто им је потребан што јачи фронт против “одметнуте” Северне Кореје.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!