Србија

Од Београда су боље место за живот и Љубљана, и Загреб, и Букурешт, и Софија

БЕЧ је најбољи град на свету по квалитету живота, показује нова листа компаније Мерсер (Мерцер), на којој је од 230 градова Београд заузео 141. место.

Међу првих пет градова по квалитету живота су и Цирих, Окланд, Минхен и Ванкувер.

У централној и источној Европи, најбоље је пласиран Праг, на 69. месту, док су од градова у региону Љубљана на 76. и Будимпешта на 77. месту.

Са Балкана су међу првих 100 и Атина (87) и Загреб на (98). Букурешт је на 109, Софија на 115, Истанбул на 122, Београд на 141, Сарајево на 158 Скопље на 159. Од рангираних градова из региона најнижи квалитет живота има Тирана на 179. месту.

И поред недавних безбедносних проблема, социјалних превирања и забринутости за економију, европски градови и даље нуде најбољи квалитет живота, наводи Мерсер, додајући да је безбедност један од кључних чинилаца које мултинационалне компаније разматрају када шаљу своје раднике у иностранство, пошто то утиче на личну безбедност, али и може значајно утицати на трошкове накнада.

Мерсер наводи да листу саставља како би омогућио мултинационалним компанијама и послодавцима да дају адекватну накнаду за живот у иностранству.

За позицију на листи важни су лична безбедност заснована на унутрашњој стабилности, подацима о криминалу, раду безбедносних служби и односима земље с другима. Луксембург је први на листи кад је реч о личној безбедности, а следе Берн, Хелсинки и Цирих, док Багдад и Дамаск деле последња два места.

У Европи су после Беча, Цириха и Минхена, најбоље пласирани Диселдорф (шесто место), Франкфурт (седмо), Женева (осмо) и Копенхаген (девето). Најлошије пласирани су Кијев (176), Тирана (179) и Минск (190).

Кад је реч о безбедности, више градова је пласирано знатно ниже због терористичких напада или социјалних немира у претходним годинама.

Најнебезбеднији градови из Европе на листи су Кијев (189), Санкт Петербург (197) и Москва (206), мада су та три града генерално боље пласирана на 176, 174. и 167. месту.

У две Америке, канадски градови заузимају најбоље позиције Ванкувер (5), Торонто (15) и Отава (17). У САД, према Мерсеровој листи, Сан Франциско има најбољи квалитет живота на 28. месту, после чега следе Бостон (34), Хонолулу (35), Чикаго (43) и Њујорк (44). Из Мексика је најбоље пласиран Монтереј (108) и град Мексико (129), док су од карипских градова најбоље прошли Хавана (191) и Порт-оп-Пренс (227). Од јужноамеричких градова најбољи су Монтевидео (78), Буенос Ајрес (93) и Сантјаго (94).

У азијско-пацифичком региону после Сингапура највиши квалитет живота има Куала Лумпур (86), Бангкок (129), Манила (136) и Џакарта (142). На истоку Азије најбоље је пласиран Токио (44), Хонг Конг (70), Тајпеј (84), Шангај (101) и Пекинг (118).

На Блиском истоку и Африци, набоље је пласиран Дубаи на 75. месту, а следе Абу Даби (81) и Порт Луис (83). Престоница Централноафричке Републике Бангуи и Багдад су најгори градови у региону и свету.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!