Србија

Одговорност за потапање Обреновца (не) може да застари?

Осамнаест месеци након што је председник владе Александар Вучић на ванредној седници Владе Србије, 16. маја прошле године стање у Обреновцу описао као „катастрофалну, катаклизмичну ситуацију“, грађани  још увек нису добили одговор од надлежних органа и институција државе ко је одговоран за потапање Обреновца, изгубљене животе и штету која се мери милијардама динара како на државној, тако и на приватној имовини.

По речима председника градске општине Обреновац, Мирослава Чучковића у Обреновцу је потпуно било уништено 85 процената општине, а вода је оштетила све јавне објекте.

Н1, 13.5.2015.
“Било је уништених 11.500 добара, укључујући 3.500 аутомобила и 7.000 кућа, од којих је 200 потпуно срушено, станова, пословних простора, као и 1.000 хектара потопљених ораница са усевима који су били већ засејани.”
 
*
Обреновац, мај 2014. / Фото: Јасмина Продановић
 
У покушају да сазнамо докле се стигло са утврђивањем одговорности и да ли има елемената кривичне одговорности, а полазећи од обима штете и броја људских жртава, Истиномер се најпре обратио Вишем јавном тужилаштву (ВЈТ) у Београду. Из те институције добили смо одговор да нису водили ни предистражни ни истражни поступак, те да се обратимо Другом основном јавном тужилаштву у Београду.

Од заменице јавног тужиоца Милице Љубичић, задужене за односе с јавношћу Другог основног јавног тужилаштва у Београду добили смо одговор да предистражни поступак није завршен ни после 18 месеци откако је покренут, да још увек трају “радње и провере”, те да ће јавност бити благовремено обавештена о резултатима чим он буде окончан и одлука о даљим активностима и поступцима донета.

 Обавештавамо Вас да је Друго основно јавно тужилаштво одмах након поплаве која се десила у Обреновцу започело поступак утврђивања евентуалне одговорности за наведени догађај. С тим у вези, предистражни поступак који обухвата провере и прикупљање документације ради утврђивања чињеничног стања и евентуалне кривичне одговорности још увек траје, обављен је разговор са великим бројем лица, прикупљена документација на основу које се још увек врше провере након чега ће тужилаштво донети одлуку о даљем поступању, односно да ли ће против неког конкретног лица покренути истрагу или да нема доказа да је од стране било ког лица извршено неко од кривичних дела за које се гоњење предузима по службеној дужности. “, стоји у писаном одговору Другог основног јавног тужилаштва.
*
Обреновац, чишћење након поплава, мај 2014. / Фото: ФоНет
 
Док предистражни поступак у коме се утврђује евентуална одговорност за потапање Обреновца необјашњиво дуго траје, тужилаштво и полиција свом снагом истражују злоупотребе права на државну помоћ поплављенима. Према подацима које је Истиномер добио из Канцеларије за обнову поплављених подручја, до почетка новембра  2015. године, поднето је укупно 953 кривичне пријаве, што чини приближно 5% од укупног броја издатих правоснажних решења.  На питања Истиномера да ли је против тих грађана покренут кривични поступак, пред којим судом и да ли су неки од тих поступака окончани речено нам је да се кривичне пријаве подносе Основном јавном тужилаштву надлежном за конкретну општину које у складу са својим надлежностима даље поступа.

Директор Комитета правника за људска права, Милан Антонијевиц, за Истиномер каже да зачуђује то што се на овакав начин одвија истрага, уколико нема елемената кривичног дела.

 “Одуговлачењем поступка се грађани који су претрпели штету током поплава остављају без одговора на питање о одговорности, а шаље се и лоша порука о одговорности државних службеника за послове које су били дужни да обављају. Разумем да су поплаве околност која се није могла предвидети, али је и питање одговорности нешто што ће дати импулс да се отклоне пропусти у одбрани од поплава. Са друге стране, видљива је ефикасност тужилаштва у поступцима који се воде против грађана, а који су везани за прошлогодишње поплаве. Тако се поступци воде против оних који су давали изјаве да њихове комшије живе у поплављеним објектима, против појединаца, чак и младих који имају 18 година, а који су на интернету, по наводима тужилаштва, ширили панику”, каже Антонијевић.

Утврђивање постојања елемената кривичне одговорности надлежних или одговорних лица, која нису поступала у складу са својим надлежностима уочи и током мајских поплава прошле године, има и још једну димензију. Могло би да представља основ за тужбу против државе за накнаду штете од стране самих грађана оштећених у мајским поплавама, без обзира на то да ли су добили или не помоћ од државе током санације, али под условом да не додје до застаревања. На питање Истиномера, колико је реално да до застаревања елемената кривичних дела дође и да ли утврђивање кривице може бити основ за тужбу оштећених грађана у поплавама против државе, Антонијевић каже:

 
“Застарелост за кривична дела која овде могу бити стављана на терет одговорнима из државних органа, тј. изазивање опште опасности наравно могу застарети, али су рокови прилично дугачки. У најблажем облику, уколико се на суду покаже да су ова дела учињена из нехата, застарелост наступа за шест година, тако да се надам да неће доћи до ове ситуације и да ћемо видети аргументе из тужилаштва за све своје одлуке. Такође, кривична осуда, тј. чињенице утврђене у кривичном поступку могу се користити у парничном поступку, тако да се под одређеним околностима може говорити о покретању поступака за накнаду штете против државе након окончања кривичних поступака против одговорних”, закључује Антонијевић за Истиномер.

Погледајте Истиномеров тајмлајн о томе како су о одговорности за прошлогодишње поплаве говорили поједини политички функционери. 

 
Јасмина Продановић, Истиномер.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Vazno je da mi koji zivimo u inostranstvu, koji smo imali objekte u Obrenovcu i to dobro renovirane ili nove, nismo dobili ni pare. Da li neko zivi u tom gradu ili na Marsu ne igra nikakvu ulogu. Radi se o objektima koji su bili u Obrenovcu i tamo su sagradjeni, renovirani isl. i tamo su unisteni. Samo cekam da se uvede solidarni prorez za unistene objekte, pa da im svima j. majku. Jer to ce biti vrhunac farse, uzeti ucesce u finansiranju stete, a za stetu ne dobiti ni dinara.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!