Економија

ОПШТА БЕДА: Од хлеба само окрајци, воће сањамо

Београд – Ни најважнијих намирница не можемо себи да приуштимо ни близу као грађани развијених земаља Европе.

А нови подаци о потрошњи основних прехрамбених производа показују да су нам ионако сиромашне трпезе још мршавије.

Све мање једемо чак и хлеба, а камоли воћа, поврћа, рибе, млека, сира… Ако већ нисмо, као становници европских земаља, могли да се хранимо најквалитетнијим намирницама, барем смо по потрошњи брашна и хлеба предњачили, међутим, у све празнијим џеповима све је мање пара и за ту насушну потребу.

По анализи података Републичког завода за статистику, лане је у Србији сваки њен становник јео 99,8 килограма хлеба годишње, док је 2013. године на трпези имао 103,8, а годину раније – 104,7 килограма. Млека и млечних производа трошили смо укупно 73 килограма, док смо 2013. имали на трпезама 76 килограма, а претходне године 84,7. Крављег млека смо по глави становника лане пили 47,4 литара, а претходних година 49,4, односно 55,1. Кајмака за годину дана поједемо 900 грама, маслаца 200 грама… Како се хранимо и колико можемо да водимо рачуна о здрављу које на уста улази, најбоље показује податак да за целу годину поједемо тек 1,4 килограм лимуна, кајсија само 900 грама, наранџи 4,4 килограма, крушака 800 грама…

Мање трошимо и рибе – током прошле године на трпезама смо је имали 3,8 килограма, а 2013. – 4,2.

Ако нам може бити за утеху, лане је повећана потрошња меса, на 58,5 килограма с пређашњих 57, те шећера, којег смо у 2014. трошили 12,7 килограма, а у 2013. – 11,8. Да је куповна моћ најзначајнији фактор који утиче на наше јеловнике, показује управо то што смо тих намирница у тањирима имали више. Наиме, шећер је лане добрано појефтинио, а падале су и цене меса па смо их више куповали.

„Животни стандард, остварене номиналне и реалне зараде становништва посебно значајно доприносе смањеном обиму промета и потрошње пољопривредно-прехрамбених производа на домаћем тржишту. Издаци за личну потрошњу домаћинстава у Србији у 2014. години износили су 54.424 динара, односно 95,4 одсто расположивих средстава по домаћинству, што износи 464,4 евра. “

У структури личне потрошње највећи удео издатака за храну и безалкохолна пића, 20.914 динара – 42,9 одсто, односно 178,4 евра. Посматрано по члану домаћинства, за храну месечно је расположиво 7.312,6 динара, односно 62,4 евра – наводи у разговору за „Дневник“ аграрни аналитичар Војислав Станковић, додајући да су становници у градовима месечно за храну имали 65 евра, а у другим срединама 75 евра.

Станковић додаје да се, посматрано по становнику, у Србији годишње потроши 58,5 килограма меса и прерађевина (меса укупно 42,4 килограма, од чега јунећег и говеђег 4,3 килограма, свињског 17, јагњећег 0,9, живинског 16,4 кг и рибе 3,8), што је скромно у поређењу с појединим земљама у Европи. Годишња потрошња меса по становнику у ЕУ износи 78,2 килограма – у Француској 91 килограм, Немачкој 90, Италији 81, Грчкој 78 килограма.

Потрошња крављег конзумног млека у Србији од 47,4 литара по становнику мања је у односу на просечну потрошњу у ЕУ, која је 90,4 литара. Аустријанци попију 81 литар, Немци 74, Французи 65…

„Низак животни стандард становништва у Србији, који се граничи са сиромаштвом, доприноси томе да је домаће тржиште ограничавајући фактор за рационално коришћење значајних агроеколошких, производних и људских ресурса па излаз из постојеће ситуације треба дугорочно тражити у извозној оријентацији пољопривреде као основног услова повећања укупне ефикасности агроиндустријске производње и њеног бржег уклапања у светско тржиште и европске интеграционе процесе“, указује Станковић.

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!