Економија

Општине и локалне самоуправе у Србији пред банкротом

Најкасније за две недеље биће блокирани рачуни свих јавно-комуналних предузећа чији су оснивачи локалне самоуправе а која нису измирила дугове за порезе и доприносе. У Србији готово свака општина и град имају бар по једно предузеће које дугује Пореској управи, а у највећим проблемима су Нови Сад и Велико Градиште, којима су због пробијања рокова плаћања већ обустављени трансфери из државне касе.

Обавезе према запосленима, као и порез на додату вредност нису се редовно измиривале у чак 170 општина у Србији.

Дугови појединих јавно-комуналних локалних предузећа према Пореској управи су минимални, али су зато дуговања сваког трећег ЈКП већа од милион динара. Највише дугова направила су предузећа у надлежности града Новог Сада и општине Велико Градиште, и они износе више од 300, односно скоро 200 милиона динара. Одмах иза њих су са више од 100 милиона дуга Нови Пазар, Смедеревска Паланка и Београд.

У Пореској управи је за „Блиц” речено да су свим дужницима већ послате опомене за неплаћене обавезе. Уколико у законском року од шест дана од добијања опомене не плате своје дугове, тим предузећима ће бити издата решења о блокади рачуна. На то могу да рачунају најкасније за две недеље.
Овај проблем избегла су само ЈКП која су ушла у репрограм дуга уз гаранцију локалних самоуправа. Од њих 200, само осам. Највећи дуг од око 500 милиона динара има ЈКП Лазаревац, али је општина као оснивач тог предузећа дала гаранцију за њих па је то ЈКП ушло у репрограм који предвиђа враћање дуга на 24 месечне рате. Председник општине Лазаревац Дејан Алимпијевић за „Блиц” каже да се дуг односи на неплаћене порезе и доприносе за запослене.
– То је нажалост једно врзино коло. С једне стране имате грађане и фирме које том предузећу дугују преко 200 милиона динара, а онда исто то предузеће дугује за порезе и доприносе запослених. Дуг производи дуг – то тако функционише и то јесте велики проблем који држава мора системски да решава, а не да ствари функционишу по систему једног давиш другог храниш – објашњава Алимпијевић.
“Блиц” је покушао да ступи у контакт с председником општине Велико Градиште Драганом Милићем, али се он јуче није јављао на телефон.
Овој општини заједно са Новим Садом, Прокупљем, Кикиндом, Министарсво финансија је обуставило пренос новца из буџета (део пореза на зараде који припада локалним самоуправама) зато што су предузећа чији су они оснивачи прекршила закон о роковима плаћања.

Динкић: најпре ће осетити комуналци
На почетку ће бити блокирана та локална комунална предузећа. Ако буду након тога хтели да ипак репрограмирају пореске обавезе, то ће моћи само уз гаранцију општине која им је оснивач. Ако ни тада не би плаћали репрограмиране обавезе, тек тада би се скидао новац локалним самоуправама који су гаранти, каже бивши министар Млађан Динкић.

 

Блиц

Фото: Графички студио Блица

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!