Политика

Вучићева реконструисана влада: Француски сексуaлни манијаци, енглеске убице српске нејачи, српски издајници …

Београд — Места у реконструисаној Влади, осим страних експерата, могли би да добију и стручњаци српског порекла са најпрестижнијих светских универзитета, сазнаје Б92.

Већ је познато да се, упоредо са избором нових чланова владе међу домаћим стручњацима и политичарима, интензивно преговара и са странцима који би могли да помогну у опоравку српске економије. Тако ће први потпредседник Владе Александар Вучић сутра вероватно разговарати са неколико кандидата који би могла да заузму експертска места у Немањиној 11.

Ипак, како Б92 сазнаје, нису у игри само страни држављани о којима се писало ових дана, већ и домаћи стручњаци који су се образовали у иностранству и тамо стицали радно искуство, чиме би “реконструисана влада Србије” могла да постане више експертска него политичка. 

Како Б92 сазнаје, најозбиљнији кандидат за министра финансија је 30-годишњак српског порекла који се школовао на универзитету Јејл у САД, а радно искуство стекао је Америци и Европи у престижној консултантској кући Мекензи. 

Како сазнајемо, он није једини експерт који би могао да заузме министарско место у Немањиној 11. 

Највећи проблем је избор министра пољопривреде па би према нашим информацијама и то место могло да припадне неком од стручњака српског порекла који су се школовали и радили у иностранству. 

“Интересантно је да се након објаве да тражимо људе који би нам помогли, и који би у Влади били ангажовани на пословима економског опоравка српске привреде, јавио велики број младих људи и људи са искуством српског порекла који раде у иностранству. Углавном се ради о људима који су завршили школе на престижним универзитетима у Америци, Енглеској и Канади. Они имају завидно искуство у најбољим компанијама и надамо се да ћемо у релативно кратком временском периоду завршити разговоре са некима од њих”, рекао је за Б92 саветник за економију и инвестиције првог потпредседника Владе Синиша Мали. 

И бивши председник ММФ-а Доминик Строс Кан о коме се много причало протеклих дана, како сазнајемо, заинтересован је да буде део тима Владе Србије. Његов ангажман трајао би најмање три године. 

Потенцијални кандидат социјалиста за председника Француске 2011. године, чија каријера је обележена и секс скандалима, недавно је именован за члана надзорног одбора Руског фонда за директне инвестиције и Руске банке за развој коју контролише нафтна компанија Росњефт. Он је за руске медије изјавио да је његово бављење политиком “прошлост” и да жели убудуће да се посвети новом позиву саветника влада и компанија. 

“Разговарали смо о основним темама које би чиниле његов евентуални аранжман у Влади – консолидација јавних финансија, основе за даљи раст привредних активности у Србији, начин на који можемо да повећамо наш друштвени производ и евентуални нови аранжман са ММФ-ом. Тај разговор ове недеље је био само први, а остаје да причамо о детаљима и да добијемо понуду, на основу које ћемо донети одлуку”, каже Мали. 

У току су и консултације са угледним британским стручњацима који су били део тимова премијера Тонија Блера, Маргарет Тачер и Џона Мејџора потврдјено је за Б92 у кабинету Александра Вучића. 

То су Стивен Бајерс (1953), Блеров министар за трговину и индустрију, транспорт , локалну управу и регионе и Питер Или, члан конзервативне странке који је у британском упарламенту од 1983. године до данас. 

Он је тренутно потпредседник “Тетис петролеума”, а док су британску владу водили Тачерова и Мејџор био је на функцијама министра за трговину индустрију и социјално осигурање. 

“Генерална идеја је да покушамо да привучемо већи број стручњака, који би могли да помогну саветима и искуством у ономе што нас очекује, а то су реформе које морамо да прођемо и у ономе чиме желимо да се бавимо, а то је оживљавање привреде у Србији у што краћем временском периоду. Отворени смо за савет и ангажовање већег броја људи како домаћег порекла, тако и странаца у Влади”, рекао је Мали. 

У Влади Србије истичу да су експерти домаћег порекла једнако добродошли као и странци, наводећи пример Данета Кондића, првог директора нове српске авио-компаније Ер Србија, Аустралијанца српског порекла.

 

Б92

припрема: Србија данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!