Економија

ОТКАЗИ: У ЕПС има 17.000 радника вишка!

БЕОГРАД – Влада Србије до краја године мораће да дефинише вишак запослених у јавном сектору, јер је то један од услова Међународног монетарног фонда, а већ су урађене прве процене у Електропривреди Србије (ЕПС), по којима је у тој компанији готово 17.000 људи вишак, сазнаје Курир.

Највише прекобројних биће у пет дистрибуција које су део послова изгубиле због формирања предузећа ЕПС Снабдевање, а без посла ће остати и већина од 4.400 радника с Косова, који су 15 година на платном списку ЕПС иако давно нити живе нити раде на Косову, пише лист.

Први на удару наћи ће се радници који се воде као запослени у погонима ЕПС на Косову јер осиромашена каса компаније није више у могућности да издваја годишње око пет милијарди динара за њихове зараде.

Близу 50 одсто ових људи готово 15 година не ради, односно имају решење да су на принудним одморима и примају 65 одсто плате. То је тако од јула 1999. године, откако ЕПС више не управља својим капацитетима на Косову, а дефинисано је Владином уредбом из 1999.

Тренутно је у погонима ЕПС ангажовано њих неколико стотина и то на северу Косова, који углавном очитавају струју. ЕПС до сада није желео да их отпушта због одлуке Владе, али сад је добијено зелено светло за то, па ће већина тих људи морати да оде уз добар социјални програм, наводи извор листа.

Поред њих, на удару су и запослени у електродистрибуцијама који ће, судећи по свему, бити највеће жртве корпоративизације, јер ће велики део административних радника из ових погона бити вишак.

Из ЕПС нису желели да коментаришу сазнања Курира, али да се спрема струјни удар на раднике ЕПС потврдио је у суботу и министар финансија Душан Вујовић.

“У ЕПС је много нелогичности, почевши од броја директора, па до броја запослених. По нашим проценама, тамо ће се смањити број људи за 17.000. Наравно, није реч о монтерима и другим радницима који су дефицитарни, већ о људима који ће корпоративизацијом изгубити радно место”, рекао је он.

Вујовић је додао да ће се тим процесом смањити и број директора са 600 на 100, као и да није више могуће финансирати ни неколико хиљада радника који се воде да раде у погонима на Косову, а тамо нису ангажовани.

 

ФоНет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!