Србија

Откуп “сече” профит ратара

Приликом пласмана својих производа повртари и воћари бирају између „два зла“, накупаца и маркета: Код једних роба има мању вредност, код других морају дуго да чекају исплату

НЕ знам која опција за продају ми мање одговара – јада се, ових дана, Марко Стојковић, повртар из Челарева, који обрађује осам хектара. Почео је да „сече“ купус, а припрема се за вађење кромпира и лука. На паприку, коју је гајио на једном хектару, како каже, већ би и заборавио, само да му је – плаћена.

Паприку је, наиме, продао великом маркету, који робу плаћа са „задршком“ већом од 100 дана. Сада се двоуми да ли да исто тако уради и са купусом. Може да га прода маркету за бољу цену, али ће морати да чека на свој новац. Друга опција је да га прода накупцу, добије паре одмах и суочи се са могућношћу да изгуби и 50 одсто вредности до које роба дође на пијаци…

Стојковић, иначе, дели исте бриге са готово свим произвођачима воћа и поврћа. Систем је, како кажу стручњаци, тако „подешен“ да мали произвођач избора једноставно нема. Од високе цене, коју потрошачи за њихове производе плате у неком од маркета или на пијаци, када се тргује на мало, они добијају веома мали удео, а често их дуги рокови исплате додатно угрожавају.

РАЧУНИЦА 

АКО чекам накупца, уштедећу на гориву, али ћу за купус тешко добити од 20, па до највише 25 динара по килограму – објашњава Стојковић. – Кад се одлучим за кванташ, могу да добијем два или три динара више. Наравно, и тамо га продајем накупцу. Он га ускладишти и касније продаје по 35 или 40 динара. На пијаци људима траже и 60 динара.

– Познато је да повртари и воћари, ако не извозе, имају два „канала“ за пласман производа – наводи Ратко Вукићевић, председник Удружења „Плодови Србије“. – Када мали произвођач довезе неколико тона своје робе на кванташку пијацу, ту га дочекују накупци, који су немилосрдни када је диктирање цене у питању. Они, зна се, плаћају кешом, без икаквих рачуна или фискалних каса, али, цена је, у најбољем случају за 20 одсто нижа од малопродајне. Има и горих случајева, када се плаћа само половина реалне цене.

Ни продаја великим ланцима супермаркета, додаје Вукићевић, није много боље решење. Ови ланци, уз ретке изузетке, објашњава Вукићевић, одобравају одложено плаћање и на више од 200 дана, а мали произвођачи нису у ситуацији да о томе преговарају, пошто роба коју нуде није упакована, „дотерана“ а имају и мале количине на располагању.

– Наравно да мегамаркети „кредит“ који дају потрошачима не финансирају својим средствима – прецизира Вукићевић. – Наплата иде на терет произвођача. Наравно, дало би се говорити и о томе како се „улази“ у ланце супермаркета, и о случајевима корупције, па и криминала, код оних који робу примају…

Решење овог проблема, како наводи Вукићевић, мора се тражити у промени система, односно у удруживању малих пољопривредника у кооперативе или задруге, које ће, као што је то случај у већини земаља западне Европе, прикупити веће количине воћа или поврћа, упаковати га и пласирати као равноправан преговарач на тржишту.

 

Новости

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!