Здравље

ОТРОВ: Фармако-мафија нас трује отровним и поквареним лековима!

Српска Агенција за лекове одбија да повуче сумњиве медикаменте са тржишта иако је то препорука ЕУ.

Европска агенција за лекове је још пре 10 дана издала налог да се у земљама широм ЕУ из продаје повуче око 300 генеричких лекова. Разлог је контрола лабораторије „ГВК Биосциенцес“ у Индији за коју се сумња да је вршила неетичка истраживања над овим лековима, а онда их пуштала у промет. Инспекција је утврдила да је током клиничких испитивања тих лекова било манипулације подацима или „намештања резултата“, и то у периоду од најмање пет година. Лекови су због тога означени као непоуздани и превентивно је, док се истрага не заврши, наложено њихово повлачење из продаје. 

Касне с објавом

У Агенцији за лекове још пре недељу дана је најављено да ће бити формиран списак одобрених лекова у Србији који су на сумњив начин испитивани у лабораторији „ГВК Биосциенцес“ у Индији, али списак још није објављен.
– Након тога ћемо у сарадњи са Министарством здравља спровести одговарајућу регулаторну меру – наводи се на крају саопштења.

У Хрватској је са тржишта одмах уклоњено седам медикамената, док се у БиХ из продаје повлаче три. Иако је реч о лековима који се увелико продају и у Србији, овдашња Агенција за лекове већ десет дана са тржишта није повукла ниједан од спорних медикамената. У питању су антибиотик „реxоцеф“, затим лекови „алердин“, „синалерг“ и „есцонтрал“ против алергије, „трамадол парацетамол“ против болова, „есциталопрам“ против депресије и анкциозности и „вазидин“ за срце.

Агенција постоји већ 11 година

Агенција за лекове основана је 2004. године са основним задатком да издаје дозволе за стављање у продају искључиво безбедних и квалитетних лекова, да прати ситуацију на тржишту и предузима корективне мере у складу са нашим и ЕУ прописима. Агенција је дужна да одржава сталну међународну сарадњу, да прати препоруке Европске агенције за лекове и стручне јавности.

– Лекови су повучени због одступања од добре клиничке праксе, што значи да је дошло до прекршаја у клиничким испитивањима тих медикамената у лабораторији у Индији. У сваком случају, треба следити препоруке Европске агенције за лекове. Претпостављам да српској Агенцији треба времена да утврди који од наших произвођача имају те лекове у свом портфолију – прича за „Блиц“ професор др Милица Простран, специјалиста клиничке фармакологије, шеф Катедре за специјалистичку наставу из фармакологије на Медицинском факултету у Београду.

Директор Агенције Саша Јацовић арогантно је одбио да одговори на питања „Блица“. На сајту Агенције објављено је саопштење у коме се наводи да „нема доказа о безбедносним ризицима или изостанку ефикасности предметних лекова“.

 

С. Тодоровић, М. Лесковац, Блиц

Фото: Алимс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!