Здравље

Отрови падају са неба

СВЕ што је родило на ораницама у близини плантаже фирме „Ател“ у селу Гај, код Ковина, уништено је хербицидима. Власници 148 њива, тврде да им је ово предузеће, чији је власник Младен Шуилкић, десетковало овогодишњи принос, јер су своје плантаже уљане репице из ваздуха прскали недозвољеним препаратима.

С друге стране, власник „Атела“ истиче да је прскање обављено по свим стандардима, али је због негодовања комшија ангажовао проценитељску комисију, која ће дати коначну реч у овом случају.

Након што је фирма „Ател“ 500 хектара уљане репице третирала хербицидом из ваздуха, власници оближњих њива су на листовима кукуруза и сунцокрета приметили флеке, које указују на некрозу биљке. Они тврде да се ради о површини од 250 до 300 хектара њива, на којима, кажу, ове године уопште неће имати принос.

– Лично сам претрпео готово стопостотну штету на десет хектара кукуруза. Листови су тотално осушени и ове године уопште нећу имати рода. То је понижавање нас малих и средњих пољопривредника – тврди Гајчанин Предраг Стојановић.

Оштећени пољопивредници су се обраћали свим надлежним институцијама, али још нису добили одговор.

– Очекујемо да се после свих апела утврди ко је крив и да кривац одговара кривично, а да се сељацима надокнади штета – додаје Биљана Гвозденов из Гаја.

Власник фирме „Ател“ не бежи од могуће одговорности, али тврди да се ради о неупоредиво мањој површини. Он истиче да је за прскање уљане репице користио препарат „реглон“, који се сме користити за третирање из авиона.

– То је уобичајена нужна мера, која се примењује сваке године на уљаној репици, ради уједначеног сазревања. Тачно је да је дошло до делимичног захвата мањег броја парцела, тачније две парцеле површине око два хектара, вероватно због ветра. Инсистирам на томе, ако има штете, да се она процени и да се надокнади људима – рекао је Шуилкић.
ЗАШТИТНИ ПОЈАС

„Ател“ је за посао прскања ангажовао „Јатову“ привредну авијацију.

– Пилот је предузео све мере, које су прописане и нашим оперативним приручником и законом. Између осталог, оставио је и заштитни појас на рубовима третиране парцеле у дужини од 100 метара – каже Влада Николић, стручни сарадник Привредне авијације у Вршцу.

По пријави штете, „Јатова“ комисија је у сарадњи са осигуравајућим друштвом изашла на терен и забележила тренутно стање усева. Да би се штета тачно проценила, мораће да се сачека берба кукуруза, како би се у односу на просечне приносе утврдило евентуално смањење овогодишњег рода.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!