Македонија

ОВК преузела одговорност за гранатирање зграде македонске владе од пре две недеље

Шиптарски медији објавили су данас наводно саопштење ОВК од 3. новембра, у којем ова – званично непостојећа организација, преузима одговорност за гранатирање зграде македонске владе који се догодио пре две недеље, када су из минобацача хрватске производње тада испаљена два пројектила. Не само да је преузела одговорност за напад, већ ОВК захтева и међународну интервенцију због тврдњи о лошем положају Македонаца у Албанији. ОВК као организација званично не постоји од њене наводне демобилизације спроведене после бомбардовања НАТО-а и оружаног сукоба на Косову 1999, као и интеграције њених припадника у Косовску полицију, и тадашњи Косовски заштитни корпус (КЗК), а данашње Безбедносне снаге Косова (БСК) које још увек чекају на уставно потврђивање.

У наводном саопштењу ОВК за медије са датумом од 3. новембра, које је објавила македонска телевизија “Алсат М”, тврди се да је напад заправо изведен на три зграде у Скопљу – зграде владе и суда, као и полицијску станицу, а напад је извршила “елитна јединица ‘Хасан Приштина'”, док су вечерњи сати у којима се напад догодио, изабрани како би се избегле људске жртве.

“Увече, 28. октобра, од 20.30 до 21 часа, елитна јединица ‘Хасан Приштина’ је координисано гађала зграду Владе, суда и имала је у фокусу напад једне полицијске станице у Скопљу. То време за напад на полицијску станицу је одабрано да би се сачували људски животи,” наводи се у наводном саопштењу Ослободлилачке војске Косова, које је потписао извесни Куштрим.

‘Шовинистичка’ македонска влада се приближава Русији, а Албанци то не желе

Поред овог саопштења, Алсат М је објавио још једно саопштење Ослободилачке војске Косова, такође од 3. новембра, са потписом Куштрима, у којем се истиче да се Охридски споразум не спроводи, али и да Албанци у Македонији живе у тешким условима, због чега ОВК позива међународне факторе да интервенишу. Истовремено се истиче и да Албанци у Македонији не подржавају приближавање македонске владе Русији.

“Шовинистичка македонска влада се сваког дана по мало приближава Русији преко српских путева. Албанци то не желе. Ми желимо да, као што делимо исту судбину простора и слободе, делимо и исте прилике,” стоји у наводоном саопштењу ОВК.

Ослободилачка војска Косова формирана је 1994. године, а у јавности се појавила три године касније. Циљ ове оружане формације, коју је и Стејт департмент у једном моменту прогласио терористичком организацијом, била је такозвано ослобађање и независност Косова од српске окупације.
Након потписивања резолуције 1244, УНМИК и НАТО су 14. јула ‘99 утврдили мере које ће пратити реинтеграцију демилитаризованих припадника ОВК, након чега су настали тадашњи Косовски заштитни корпус и Косовска полиција.

Сукоб се са Косова 2000. године, прелио на југ Србије; многи су, уместо демилитаризације, видели трансформацију ОВК у ОВПМБ – Ослободилачку војску Прешева, Медвеђе и Бујановца. Ови сукоби су обустављени 2001, након муњевите реакције тадашње српске владе која је формирала Координационо тело за југ Србије, али и услед недостатка подршке великих сила овој оружаној формацији. Сукоб се са југа Србије исте године прелио у северозападни део Македоније под вођством нове оружане албанске формације – Ослободилачке националнце армије – ОНА, а окончан је када се умешала међународна заједница и села две стране за преговарачки сто. Кључна тачка тзв. Охридског споразума из лета 2001, било је увођење албанског језика као званичног језика у местима у којима Албанци чине барем 20% од укупног становништва.

 

КоССев.инфо

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!