Друштво

Паметни одлазе због голог живота

ВЕЋ годинама Србија заузима једну од најгорих позиција на неславној лествици по одливу мозгова. Према мишљењу Светског економског форума, ове године више нисмо 132, већ 141. на ранг-листи од 144 земље!

Српска дијаспора броји око четири и по милиона људи, од чега се процењује да је 500.000 – 600.000 њих напустило земљу од почетка деведесетих до данас. Према речима Владимира Гречића, сарадника Института за међународну политику и привреду, који већ деценијама прати овај феномен, тај број се смањује искључиво зато што, због економске кризе, развијене земље примају мање људи.

– Њихов одабир је много строжи, бирају од најбољих најбоље, а из земље одлази образовни крем – каже Гречић.

Држава никад није направила прецизне статистике колико је младих и образованих стручњака напустило земљу. Најгрубље процене говоре да се напољу налази око 5.000 доктора наука и скоро исто толико младих истраживача. Од око 3.000 људи који годишње добију визу у САД, 10 одсто су високообразовани. Од 1997. до 2002. године 469 људи одавде докторирало је у САД, а 80 одсто тамо и остало.

Највише је из земље отишло лекара, електроинжењера, ИТ стручњака и нешто мало мање машинских инжењера. Мигранти су све млађи и све образованији, а међу њима предњаче мушкарци. Подаци немачких имиграционих власти показују да просечан мигрант има 24,2 године, а исељеници из Србије у САД између 25 и 34. Исељеници са универзитетским дипломама најчешће напуштају велике градове – Београд, Ниш и Крагујевац, од чега је 57 одсто из главног града. Њихове топ дестинације су: Америка, Канада, Велика Британија и Немачка.

ДОКТОРИ НАУКА БЕЗ ПОСЛА 

ПРЕМА евиденцији Националне службе за запошљавање, у Србији је без посла око 64.000 високообразованих људи, међу којима више од 850 магистара и шездесетак доктора наука.

 Социолог Срећко Михајловић сматра да није толико трагично што су људи отишли, јер свуда у свету циркулише радна снага, али је страшно то што смо са тим људима изгубили све контакте.

– Велик одлив мозгова је доказ да су нам млади људи образовани и стручни. Ми немамо ни финансијских, ни организационих услова да их овде задржимо и запослимо. Али је јако лоше што се нисмо потрудили да задржимо везе са њима, да и они са својих позиција помогну држави колико могу. Чак и не знамо колико тачно имамо доктора наука напољу.

Доказ да држава не жели да врати младе, по мишљењу Михајловића је и то што је у Србији много теже нострификовати докторску диплому с Кембриџа него нашу ван Србије

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!