Србија

Патријарх: Морамо разумети надлежне институције, али и учествовати у литургији

Поглавар Српске православне цркве (СПЦ) патријарх Иринеј поручио је данас у Ускршњој посланици да је неопходно подржати напоре надлежних на заштити од корана вируса, али и молити се Богу и редовно и активно учествовати у литургији.

„Нашавши се у оваквим невољама морамо учинити све да себи и другима помогнемо, да разумемо и подржимо напоре и програме надлежних здравствених, санитарних и државних институција како би нас заштитиле од заразе… Можда нам то тренутно тешко пада, али све што је на општу корист морамо прихватити и подржати, а себе и своје понашање томе подредити“, навео је патријарх Иринеј.

Он је додао и да изнад свега треба да се молимо Богу да нас избави од ове епидемије и сличних опасности.

„Молимо се Богу, учествујмо редовно и активно у светој Литургији, кајмо се за своје грехе и водимо рачуна о своме здрављу и здрављу других“, навео је поглавар СПЦ.

Према његовим речима, ово је прилика да добро размислимо сами о себи и о читавом свету.

„Гле, један вирус је уздрмао и бацио на колена читав свет и довео у опасност здравље и животе милиона људи. ‘Смири се, горди човече’, поручио је својевремено Достојевски. Његова порука је, рекли бисмо, актуелнија данас него што је била тада када је изречена“, нагласио је патријарх Иринеј.

Он је констатовао да је читав свет захваћен и угрожен једним вирусом.

„Да ли ће горди и себични човек данашњице извући икакав закључак из те чињенице. Или ће и даље, без покајања и без љубави, истрајавати на самоубилачком пројекту стварања свог лажног овоземаљског раја у којем нема места ни за Бога ни за човека као боголико, духовно биће“, упитао је патријарх Иринеј.

Поглавар СПЦ је поручио да се и у време празника морамо сетити Срба на „мученичком Kосову“ као и неправде коју „наша браћа и сестре трпе“ у Црној Гори.

Kако је рекао, „помолимо се за њих да им Господ подари снаге да својим трпљењем свих безакоња и невоља граде своје и наше спасење, да никад не изгубе веру у крајњу победу добра и да верују да је Господ, Бог милости и доброте, увек са њима и са свима који иду Божјим путем“.

„Исто тако, браћо и сестре, сетимо се наше браће и наших сестара у Црној Гори који трпе велико безаконе и неправду“, навео је он и додао да „безакони ‘закони’ укинуше истину и правду у Црној Гори“.

„Некада поносна и дична Црна Гора, позната по чојству и јунаштву, данас покушава да нашој Цркви отме оно што је вековима било њено, оно што је читав српски народ са својим владикама, свештенством и монаштвом градио и стварао“, навео је патријарх Иринеј.

Kако је рекао, светиње Црне Горе, многе од њих старије од саме Црне Горе, јесу светиње народа.

Патријарх Иринеј је рекао да је сва српска историја „смештена између Голготе и Васкрсења“.

„Наша голготско-пасхална историја говори да никад, па ни на велики Петак, не смемо губити веру и наду у Бога“, рекао је патријарха Иринеј, подсетивши на велика страдања у Првом светском рату али на васкрсење које је уследило.

„Васкрс је наш највећи празник – празник победе живота над смрћу. Бога над сатаном. Човека у Христу Исусу над грехом. Христос васкрсе из мртвих“, поручио је поглавара СПЦ патријарх Иринеј у Ускршњој посланици.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. e pope cupavi brdjanine, ti nisi iz vlade i ako se sa njom simpatises, ti si iz crkve koja cuvase i branise ovaj narod, pa umesto da krstom mases i Bogu za spasenje se molis, ti sluzis satani, bogu na njemu zahvaljujes, ordenom dekorises i na slavu zoves, mande se pope toga sto radis, vidimo se na pijaci.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!