Економија

Пензије и плате под лед

СТВАРНОСТ све оштрије демантује оптимизам са којим је састављен буџет за ову годину. Уместо 3,6 одсто бруто домаћег производа, што је око 132 милијарде динара, и поред најављених мера штедње Владе, Србија ће ову годину завршити са мањком од 210 милијарди динара, што је више од 5,5 одсто БДП, упозорио је у четвртак Фискални савет. 

Влада зато мора хитно, већ у јуну, да направи ребаланс буџета којим ће уштедети најмање 30 милијарди динара. Замрзавање плата и пензија не штеди толико новца, али Фискални савет поручује да би њихово повећање у октобру – било неодговорно.

Истовремено, “крвну слику” српских финансија приложио је и ММФ. Њихове процене делују још алармантније – слуте да би Србија годину могла да заврши са “минусом” од чак осам одсто БДП и јавним дугом од 65 одсто БДП.

– Подаци показују да је стање српских финансија веома лоше – рекао је у четвртак Павле Петровић, председник Фискалног савета. – Јавни дуг ће наставити да расте и биће изнад 60 одсто БДП.

Тврдње да је дошло до његове стабилизације, па и пада, не одговарају чињеницама. Опет је могућа криза јавног дуга.

ПРЕПОРУКЕ ММФ * Већи порески обухват
* Мање пореских олакшица и кредита фирмама и грађанима
* Смањити листу производа са нижом стопом ПДВ
* Размислити о повећању ниже стопе ПДВ са 8 на 10 одсто
* Смислити мере за уштеду 1 одсто БДП
* Увести регистар запослених у јавном сектору
* Елиминисати дискреционе бонусе у јавном сектору
* Контролисати плате и пензије
* Смањити субвенције и неодговарајућа социјална давања
* Форсирати извоз
* Поједноставити пословна правила и законе
* Отпремнине само за стаж код последњег послодавца
Неопходно је значајно смањење дефицита, а то је могуће само уз ребаланс. Потребно је озбиљно зарезати расходе. Сада је и дефицит од 4,5 одсто БДП амбициозан циљ.

Фискални савет упозорава да ће до краја године у буџет стићи чак 80 милијарди динара мање од плана. Највећи део, 55 милијарди, зато што се омануло у планирању државне касе.

Нагло зауздавање инфлације коштаће буџет око 20 милијарди динара, а пет милијарди ће “испарити” због црног тржишта акцизне робе.

Када се загледа у расходе, они ће план премашити за око 20 милијарди динара, и то највише због трошкова изградње Коридора 11 и моста Земун – Борча, који се финансирају из страних кредита.

Држава ће морати брзо да реагује, па је замрзавање плата и пензија до краја године најједноставнији потез.

– Значајније уштеде у овој и следећој години немогуће су без контроле плата и пензија, јер су то највећи издаци – сматра Петровић.

– Током следеће године редовно усклађивање би могло да буде по један одсто у априлу и октобру. Остале мере траже време.

Влада је крајем прошле године усвојила Фискалну стратегију којом предвиђа структурне реформе, али се од децембра до данас није урадило ништа како би се оне и спровеле.

Фискални савет упозорава да се њихов план мора саставити у наредних неколико месеци. 

У супротном, из године у годину, држава ће посезати за брзим и краткотрајним решењима.

– На реформама мора одмах да се ради, јер ће се ефекти осетити тек од 2015. године – каже Петровић.

– Ми говоримо о конкретним стварима. Када је реч о пензијама, Влада је пристала да се награђују они који раде дуже, а мање примају они који се превремено пензионишу. 

Морамо мислити и о мањем распону старосне границе за жене и мушкараце.

Друго је смањење броја запослених. Нема свежих анализа, али последње говоре да је у јавном сектору вишак између 20.000 и 25.000 људи. Предуслов за ово је фирмирање Централног регистра запослених.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!