Свет

Почела кинеска година Змије

У поноћ по пекиншком локалном времену, када je код нас било 17 часова, Кинези су испратити годину Змаја и дочекали – Змију. И то Црну водену змију која се последњи пут појавила 1953. године.

Година Змије, по лунарном календару, долази сваке 12. године. Према кинеском веровању, Буда је једном замолио све животиње из свог царства да дођу на новогодишњу светковину. Стигло је, пак, само 12 животиња: пацов, бик, тигар, зец, змај, змија, коњ, ован, мајмун, петао, пас и свиња. Тако је настало, према предању, 12 знакова у кинеском хороскопу.

Особе рођене у знаку Змије (1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001) обдарене су неком врстом унутрашњег зрачења које кроти и најодбојније скептике, кажу кинески астролози.

Змија је, наводно, најопаснији знак коме ниједан други, осим понекад Тигра и Мајмуна, не може одолети. Ова година Црне змије донеће свету економске турбуленције, али без катастрофалних последица, тврде астролози.

Долазак Нове 4710. године означиће и почетак Пролећног фестивала, највећег кинеског традиционалног празника који траје 15 дана. У току ове популарне годишње светковине заказано је више од хиљаду културних догађаја широм Кине.

У новогодишњем шаренилу пекиншким парковима круже жонглери, мађионичари, певачи и глумци, претварајући кинеску престоницу (20 милиона становника) у масовни фестивал забаве и смеха.

Припитомљавање птица и пуштање шарених змајева представљају весели декор пекиншких паркова. У центру пажње налазе се изложбе новогодишњих слика које у Кини имају култни симбол још из времена династије Танг (618–907. године).

Већина Кинеза лунарну Нову годину дочекује код куће, у породичном кругу. Према веровању, да би одобровољили кућног свеца Цаођуна, Кинези масовно излазе из својих домова тек другог дана Нове године.

Првих дана нове године, да би се привукла срећа, треба писати хијероглифе „с добрим значењем” и качити их по кући: „фу” (срећа), „шоу” (дуговечност) и „цаи” (богатство) три су доминантне жеље.
За време новогодишњег обеда пије се углавном маотаи (ракија од пшенице) и вино.

По обичају, на трпезу се износи само једна сорта вина, а пије се лако загрејано. За разлику од шољице чаја, вино треба налити до самог врха. „Чај наливај напола, вино – до краја”, гласи кинеска пословица.

Када Кинези наздрављају, увек пију на екс, уз повик „Ган беи!” (осуши чашу), а затим је преврну да би показали поштење.

На новогодишњој трпези налази се специјални јеловник састављен од 16 врста пиринча помешаног с урмама, кестењем, боровим семенкама и медом. Ту је и неизбежни новогодишњи специјалитет ђаози (кнедле с млевеним месом и поврћем). Једу се и резанци, што тањи и што дужи. Кинези и у дужини резанаца виде дужину живота.

Пред поноћ се на трпезу износи риба коју никад не треба појести до краја – због урока. Према кинеском веровању, првог дана нове године није дозвољен плач, дирање ножа и чишћење пода.

У Кини се поједе и најмање 10.000 тона змија годишње, тако да неким врстама прети истребљење, упозорила је Синхуа, констатујући да Кинези традиционално верују да месо, крв и жуч змија јачају мушкост.

Много змија користи се и за кинеске тонике и ликере, а многе од оних које се поједу у ресторанима на цени су због наводних чудотворних својстава. Змије се, иначе, служе у ресторанима широм Кине, посебно на југу.

Једно од набизарнијих кинеских јела под називом „борба змаја и тигра” – припрема се од три врсте отровних змија, дивље мачке и мноштва трава.

Кинези воле да се шале на свој рачун, па отуд и овај виц: Да су Адам и Ева били Кинези, историја човечанства била би другачија. Оставили би јабуку да виси на грани, а појели – змију.

 
Петар Мићковић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!