Хроника

Подигнута оптужница за убиство Славка Ћурувије

БЕОГРАД – Тужилаштво за организовани криминал подигло је оптужницу против четворице бивших припадника Државне безбедности због сумње да су “из ниских побуда” убили новинара и власника листа “Дневни телеграф” Славка Ћурувије 11. априла 1999. године.

Оптужени су тадашњи начелник Ресора ДБ Радомир Марковић, начелник београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, главни обавештајни инспектор у Другој управи ресора Ратко Ромић и припадник резервног састава тог ресора Мирослав Курак, рекао је тужилац за организовани криминал Танјугу Миљко Радисављевић.

Они су оптужени за кривично дело тешко убиство.

Марковић се терети да је то дело извршио у подстекавању, а остали су оптужени као саизвршиоци, прецизирао је тужилац.

Радоњић и Ромић су у притвору, Марковић је у затвору у Пожаревцу на издржавању казне затвора од 40 година, а Курак није доступан правосудним органима и за њим је расписана међународна потерница.

Кључни сведок у овој истрази након чијег исказа су ухапшени опртужени 13. јануара ове године је некадашњи припадник ДБ, односно комадант јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија.

Улемек је на своју иницијативу, безусловно, 8. јануара дао исказ тужилаштву у ком је детаљно испричао своја сазнања о тој ликвидацији.

Ћурувија је убијен 11. априла 1999, током НАТО бомбардовања СР Југославије.

Убиство је извршено око 17 часова у Београду, у Светогорској улици (у то време Иве Лоле Рибара), у пролазу испред броја 35, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа, а на четвртом спрату и стан у коме је Ћурувија живео.

Убице су у Ћурувију испалиле 17 метака, а затим и један пуцањ у главу.

Са њим је тада била његова невенчана супруга, историчарка Бранка Прпа, која је сведочила у истрази током које је саслушано више десетина сведока.

У време убиства Ћурувије на власти у Србији је била коалиција СПС, ЈУЛ и СРС.

Радомир Марковић је ухапшен у фебруару 2001. Осуђен је на максималну затворску казну од 40 година због убиства Ивана Стамболића 25. августа 2000. године и четворице чланова СПО у атентату на вођу СПО – Вука Драшковића на Ибарској магистрали, 3. октобра 1999.

Радоњићу и Ромићу суди се у Вишем суду у Београдуи за помагање у покушају убиства Драшковића у Будви 2000. године.

Првостепено су били осуђени на осам и седам година затвора, али је та пресуда укинута и у току им је поновљено суђење.

Танјуг, РТВ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

    1. nije ni cudo sta nam se desava, kad je u srba memorija ko u pileta// od dorucka do rucka! Nije tako davno bilo, kada je mladjani Vucic, sa 26 godina, bez dana radnog staza, postao ministar informisanja,tvorac najcrnjeg zakona o informisanju, pretio, upadao u redakcije, gasio nepodobne medije, privodio… mozda bi povodom ovog slucaja, imao sta da kaze…

  1. Mene jakozyanima gde je kraj ovom cirkusu? Hoce li ikad odgovarati pravi krivci u ovo jdrzavi ili zaista misle da u ovoj drzavi bas niko nema mozga.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!