Хелм

Попис становништва у БиХ: Намештаљка тешка 25 милиона евра

Изгледна пропаст пописа становништва у БиХ наћи ће се под истрагом. Тужилаштво БиХ формирало је предмет, и по налогу главног тужиоца Горана Салиховића, одредило тим тужилаца који ће истражити активности у вези са пописом, да би се утврдило да ли постоји кривично дело.

– Попис становништва је пројекат који је коштао 50 милиона КМ, те би у случају да цели процес пропадне, пропала и средства из буџета која припадају свим грађанима БиХ – речено је у Тужилаштву БиХ.

Истовремено, надлежни у три статистичке институције у БиХ тврде да се не осећају ни морално, ни кривично одговорни. Подсећамо, Централни пописни биро, на седници одржаној 14. марта у Сарајеву, није постигао договор о јединственом програму за обраду података, а и даље је спорно одређивање резидентног, односно сталног становника.

Спорни су грађани БиХ који живе и раде у иностранству, а бошњачка страна жели да их представи да су стални становници земље. У позадини свега је, тврде у Српској, политичка прича и покушај да се намакне више од 50 одсто Бошњака који живе у БиХ.

Директори Агенције за статистику БиХ и Федералног завода за статистику, Велимир Јукић и Емир Кремић, правдају се да су тек у децембру прошле године именовани на ове позиције, док директорка Завода за статистику РС Радмила Чичковић сматра да одговорност треба утврђивати искључиво у смислу поштовања закона.

У складу са законом

Председник Уставног суда Републике Српске Џерард Селман изјавио је да ће након објављивања резултата пописа становништва у БиХ бити промењен део Устава Републике Српске који се односи на заступљеност конститутивних народа у извршним и законодавним органима власти.
Он је рекао да никоме не би требало да смета да резултати пописа буду објављени у складу са законом, који дефинише резиденте, и у складу са међународном методологијом.

Саговорници “Вести” из правосудних институција кажу да ће тужиоци детаљно претрести цели случај, али и сачекати истек законског рока.

– Ако резултати пописа не буде објављени до 1. јула, када истиче законски рок, биће покренута конкретна истрага. Одговорност се мора утврдити с обзиром да су потрошене огромне паре. Засад би се на удару могли наћи челници статистичких институција – каже наш извор.

Попис се претворио у политичку причу, али како ствари стоје, политичари ће вероватно бити амнестирани од кривичне одговорности, јер, реално, са организацијом пописа немају никакве везе.

М.Обрадовић, Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!