Економија

Порези се свалише на грбачу грађана

Нова пореска политика првог дана октобра се пресликала на ценовнике, али су поскупели и производи за које је стопа ПДВ-а остала непромењена. Тако је, рецимо, млеко, које иначе не потпада под кориговану пореску стопу, поскупело два динара по литру па уместо 82 динара, кошта 84, мала павлака је 49 динара, а била је 46, велика је скочила на 110…

Поскупели су и други млечни производи, а месари су подигли цене прерађевинама око пет посто. Навише је отишла и кућна хемија, неки слаткиши, а свака паклица цигарета је 20 динара „папренија”. Поскупео је и хлеб па је, рецимо, полукилограмска векна новосадског „Хлеба” 44, уместо 39 динара, док је у осталим пекарама стање шаролико те најважније намирнице има и за 45 и за 48,5 динара. Уз хлеб, поскупела су и пецива па је, рецимо, кукурузна кифла с 30 динара у појединим новосадским пекарама напрасно отишла на 40. Елем, цене су, како је и најављивано, добиле крила, што због повећања ПДВ-а с 18 на 20 посто и скока акциза, што због уредбе којом је Влада подигла ограничену цену хлеба на 48,5 динара, што због суше, што због трговачких математика и акробатика.      

Све у свему, већ првог дана октобра десило се оно на шта су економисти упозоравали – помешале су се бабе и жабе. Наиме, они су објашњавали да због повећања ПДВ-а цене не би требало да скачу више од једног процента, али да се може очекивати да се значајнија поскупљења намирница и све друге робе неутемељено покушају оправдати порастом ПДВ-а.

– У којој ће мери повећање горње стопе ПДВ-а и акциза утицати на цене зависи пре свега од одлуке произвођача да ли треба да то пребаце на потрошаче – казала је саветница за порески систем у Министарству финансија и привреде Милица Бисић. – То зависи од конкуренције међу произвођачима, али и од њихове процене тога колика су расположива средства домаћинстава. Неки ће вероватно повећање у потпуности пребацити на купце, али неки неће.

Подсетимо, по нижој стопи ПДВ, од осам посто, и даље се опорезују исти производи као и до сада. То су: хлеб, пекарски производи, млеко и млечне прерађевине, брашно, шећер, јаја, уље, воће, поврће, месо, комуналне услуге, лекови, вештачко ђубриво, дрво за огрев, природни гас, компјутерска опрема, књиге, дневне новине и хотелски смештај. Међутим, на њихове цене очигледно не утиче само ПДВ јер су многи од њих у последњих месец дана више пута поскупели, а то се догодило и данас.

За нове таласе поскупљења не постоји никаква економска оправданост, истичу у Националној организацији потрошача Србије (НОПС).

Трговци не желе да се одрекну ни дела профита и повећање пореза преваљују на крајњег купца, а да при том и не помишљају на умањење сопствених маржи, руководећи се принципом да циљ оправдава средство, поручили су из НОПС-а. По њиховој оцени, на тржишту Србије не функционишу основни економски параметри који одређују цену неког производа, а то су закон понуде и тражње и постојање здраве конкуренције

– Тржиште Србије је монополизовано и монопол се злоупотребљава, а држава не чини ништа да такве појаве санкционише – нагласио је председник НОПС-а Горан Паповић, уз оцену да здраве конкуренције у виду великих трговачких ланаца, такозваних „хард дисконта„, још увек нема, иако се њихов долазак најављује годинама.

У НОПС-у сматрају да ни прошла ни садашња влада нису урадиле довољно на изменама законске регулативе да би им се олакшао приступ домаћем, затвореном, тржишту.

С. Глушчевић

Скупље цигарете миришу на шверц

Директор за корпоративне и регулаторне послове „Бритиш-Америкен тобака” (БАТ) Срђан Лазовић не очекује да ће најновије Владине мере донети нежељене ефекте и појаву шверцованих цигарета. Повећање акциза на дуванске производе и повећање ПДВ-а с 18 на 20 посто је, по његовим речима, додатни трошак за предузећа. Лазовић је оценио да је пореско оптерећење било велико, узимајући у обзир и поскупљење цигарета у овој години, и најавио да ће ускоро доћи до новог поскупљења цигарета.

– Ми као компанија заступамо, и пренели смо представницима власти, наду да донете мере неће донети контраефекте, а оне се огледају у дисторзији тржишта цигарета и појави шверцованих цигарета на тржишту – рекао је Лазовић.

Макси” попуст за незапослене

Компанија „Делез Србија” од данас до 5. октобра незапосленима одобрава попуст од десет одсто на рачуне у малопродајном ланцу „Макси” супермаркета. Током пет радних дана, незапослени ће моћи да купују с попустом колико год пута желе и добијају попуст без обзира на износ на рачуну, саопштила је компанија. Као доказ треба донети само потврду о незапослености која се добија у Националној служби за запошљавање.

 
Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!