Хелм

Предизборни хаос у Грчкој

Атина – Недељу дана пред изборе на којима Грци, како упозорава премијер Антонис Самарас, гласају „не за партији већ за земљу у каквој земљи желе да живе”, атмосфера је крајње напета. У страху од „кипарског сценарија” и замрзавања депозита грађана, Грци су, према неким проценама, последњих дана са рачуна подигли стотинак милиона евра.

Три грчке водеће банке – „Алфа”,„Еуробанк” и „Пиреус” – затражиле су посредством Централне банке Грчке пет милијарди евра из европског фонда ЕЛА како би могле да послују и сервисирају захтеве физичких лица и привреде. Очекује се да ће се са истим захтевом обратити и мање банке јер су се све оне у тренутку политичке нестабилности и пада евра у односу на долар и швајцарски франак суочиле са озбиљним проблемом ликвидности.

Наравно, постоје и спекулације да је реч о кампањи владајуће коалиције која још једном покушава да нацију уплаши сценаријом који је чека уколико на изборима победи радикална левица Сириза која у испитивањима јавног мњења и даље води и сматра се озбиљним фаворитом на парламентарним изборима 25. јануара.

Према последњем извештају кредитне агенције „Фич” ,кредитни рејтинг Грчке спуштен је са прогнозе „стабилан” на „негативан”.

„Период политичке нестабилности довео је до повећања ризика када је реч о кредитној способности Грчке и према томе свако званично финансирање али доступ тржишту капитала се одлаже на неколико месеци”, наводи се у извештају рејтинг агенције и истиче да евентуална победа радикалне левице целокупну политичку ситуацију чини неизвесном.

„Фич” не очекује да ће неизвесност потрајати дуже од лета али без обзира на то оцењује да ће бити присутан ризик у даљем финансирању Грчке као и опасност повратка рецесије.

Агенција подсећа да је Грчка годину завршила са малим привредним растом од 0,6 одсто и изражава наду да ће аранжмани нове владе са „тројком” међународних кредитора остати на снази јер су они какав-такав стимуланс. Друго је питање што ће због разлике у ставовима преговори „тројке” и левичарске владе бити много тежи и рискантнији.

„Фич” подсећа да је и сама Сириза делимично ублажила своје позиције у односу на изборе 2012. и да се сада залаже за останак Грчке у еврозони, да одбацује намеру једностраног раскида аранжмана са повериоцима али да тражи нове услове преговарања, отпис дела дуга, али да и даље одбацује обавезу плаћања „зеленашког дуга”.

Такође, агенција очекује да ће и програм приватизације бити заустављен и да ће се борба водити за повећање плата у државном сектору што све отежава процес усклађивања.

Лидер Сиризе Алексис Ципрас кога у Грчкој сматрају „човеком промена” сигнализира међународним повериоцима да би, уколико победи, од великог значаја било уколико би се Грчкој оставио рок од шест месеци у оквиру кога би се преговарало о новим условима.

„Не препуштајмо земљу случају, променимо је”, поручио је на предизборном говору у Атини и подсетио да је земљу напустило 200.000 младих људи и да је његов задатак да обезбеди 300.000 нових радних места.

Судећи по последњим информацијама из Брисела, повериоци су и сами спремни на овакав „прелазни период”. То значи да би нова влада добила шест месеци да стане на ноге и заврши преговоре са повериоцима.

Немачка канцеларка Ангела Меркел изражава уверење да ће Ципрас сигурно бити спреман да консолидује ставове са европским повериоцима, нарочито ако је то у интересу земље. Међутим, немачки министар финансија Волфганг Шојбле одбацује сваку могућност отписивања дела дуга и упозорава грчке политичаре да „иако су избори, народу не обећавају нереалне ствари и сценарије”.

Међутим, „личност недеље” је присталица Сиризе Рахил Макри која је изјавила да „у случају потребе, Грчка може сама да одштампа 100 милијарди евра”. Објашњавајући свој став који је изазвао бурне реакције и од кога се Сиризе оградила, Рахил је прецизирала да, према одредбама Европске централне банке, свака централна регионална банка може да одштампа евре у случају угрожене ликвидности.

Злонамерници су одмах подсетили да то лепо звучи, али „шта вреди кад Грчка нема пара за боју и папир за штампање евра”.

Јасмина Павловић-Стаменић, Политика

Фото Ројтерс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!