Хроника

Привредни апелациони суд потврдио пресуду да се земља коју је нелегално присвојила породица Синише Малог врати држави

Привредни апелациони суд у Београду потврдио је пресуду којом је наложено да се десет хектара државне земље коју је пре 13 година незаконито присвојила породица министра финансија Синише Малог врати држави. Овим је потврђено писање КРИК-а о злоупотребама у које је министар био укључен.

Судија Привредног суда у Панчеву Бошко Вуковић је пресудом из маја 2017. године одлучио да се десет хектара земље коју је незаконито присвојила породица доскорашњег градоначелника Београда Синише Малог врати држави. Он је тада у пресуди написао да је уговор на основу ког је фирма „Compost group“ коју контролише Мали дошла до земље „ништаван“.

Тужене фирме, „Compost group“ и „Алфа протеин“, жалиле су се на пресуду, а након више од годину дана Привредни апелациони суд у Београду одбацио је жалбе и потврдио одлуку да се земља врати држави.

Подсетимо, КРИК је у октобру 2015. године открио да је фирма Синише Малог и његове породице бесплатно добила 10 хектара државног земљишта код Вршца.

Ову земљу користила је компанија „Алфа протеин“ у власништву Срђана Гајића и на њему производила детелину. Гајић је „Алфа Протеин“ приватизовао 2003. – у периоду док је Мали радио у Агенцији за приватизацију.

Две године након приватизације, Гајић је земљиште поклонио фирми породице Синише Малог „Compost group“. Склопили су уговор о продаји, али земља никада није плаћена, открио је КРИК.

Гајић је због овог посла кривично одговарао. У фебруару 2015. правоснажно је осуђен на условну затворску казну јер је поклањањем државне земље, како пише у пресуди, „прибавио противправну имовинску корист за ‘Compost group’“.

Породица Мали, међутим, никада није била предмет истраге иако је доказано да је посао био нелегалан и да су стекли финансијску корист. Синиша Мали није желео да о овоме разговара са новинарима КРИК-а, али никада није демантовао откриће о земљи код Вршца.

„Говоримо о десет хектара последње класе који вреде осам хиљада евра. То је милион динара“, прокоментарисао је случај Мали у интервјуу за „Курир“ након што је КРИК објавио причу.

Поступак враћања земље држави покренуло је државно правобранилаштво 2007. године – оно је тужило фирме „Алфа протеин“ и „Compost group“ тражећи да се уговор поништи и земља врати држави. Поступак је стао две године касније, а поново је покренут у новембру 2015, непуних месец дана пошто су новинари КРИК-а открили да је Мали нелегално присвојио државну земљу.

У међувремену, средином 2013. године док је радио као саветник тадашњег првог потпредседника Владе Александра Вучића, Мали је власништво у фирми „Compost group“ бесплатно пренео на породичног пријатеља Ивицу Ђолића.

Бивша супруга градоначелника Марија Мали рекла је у интервјуу за КРИК у фебруару прошле године да је Ђолић супруг њене куме и да је она препоручила да се на њега пренесе власништво у фирми.

„Он је само фиктивно власник, али чињеница је да је то Синишина фирма“, рекла је она.

Могуће прање новца

Фирму „Ferdi Genetics“ посредством које је био власник „Compost group“, а тиме и земље, на Синишу Малог пребацио је његов отац Борислав крајем августа 2009.

Свега десет дана касније, Синиша Мали продао је ову фирму самом себи, односно својој офшор компанији „Alessio Investment Ltd.“ за нешто више од пола милиона евра, открио је КРИК. Он је на тај начин са офшор зоне на свој рачун у Србији пребацио ову суму новца чије порекло није познато.

Агенција за борбу против корупције је након КРИК-ових открића у октобру 2015. покренула поступак против Малог. Из извештаја који је саставила види се да је банка која је спровела ову трансакцију изразила сумњу да је у питању могуће прање новца.

„Сумње на прање новца изазивају и чињенице да је Синиша Мали, у тренутку продаје удела, власник привредног друштва ’Ferdi Genetics’ и уједно и директор компаније ’Alessio’“, пише у извештају Агенције.

О овоме је Агенција обавестила Више тужилаштво у Београду, али је оно након годину дана проверавања извештаја утврдило да нема доказа да је Мали починио кривично дело из њихове надлежности и у октобру прошле године обуставило поступак.

(КРИК)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Да Србија има частну војску и полицију
    и да раде свој посао по уставу и закону
    похапсила би комплетну власт .

  2. a oce li meni prodati za osam iljada evra i sto dinara kao osnivacki ulog u furmu i ja cu njemu prodati za pola miliona evra a sa njegovom zenom cu se okumioti i pri ruci uvek biti kad klinar na sluzbenom putu bude. da je becar i tamburas dinkic omastio konopac ovaj klinar bi osto tamo odkud je doso i verovatno na robiji sedeo. PU

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!