Економија

Путарина поскупљује најмање три одсто

Београд – Путарина ће догодине поскупети, бар за стопу инфлације, што је око три одсто. Ово је наведено у Меморандуму са Међународним монетарним фондом, који је после осме ревизије аранжмана Србија потписала са том финансијском институцијом.

У „Путевима Србије” нису одговорили на „Политикино” питање да ли је њиховим планом пословања за 2018. годину планирано повећање путарина и за колико. Мада је у Меморандуму са ММФ-ом јасно наведено да ће од фебруара наредне године, заједно са Светском банком, бити анализиран степен наплате, те да ће путарине поскупети најмање за стопу инфлације.

Почетком ове године коришћење ауто-путева је поскупело за десет процената. Тако, после осам година, вожња ауто-путем од Ниша до Суботице уместо 1.020 динара кошта 1.100 динара.

На питање зашто Србија не уводи вињете за наплату коришћења путева, као што то на пример чини Мађарска, министарка Зорана Михајловић је недавно објаснила да се у Мађарској, кроз вињете, путарина не наплаћује само на ауто-путевима, него и на свим регионалним путевима.

„Замислите да наплаћујемо Ибарску магистралу, то не би било у реду. Концентришемо се на ауто-путеве. Још не можемо да наплатимо ни динар за регионалне путеве, због тога имамо затворен систем наплате путарине. Не би било коректно према грађанима да наплаћујемо регионалне путеве”, рекла је министарка Михајловић.

Ипак, систем наплате коришћења ауто-путева са временским ограничењем показао се, за возаче, као најисплативији. У Аустрији десетодневна вињета кошта 8,90 евра, у Чешкој 12 евра, а у Словачкој 10 евра. Док у Словенији седам дана коришћења ауто-путева возачи аутомобила плаћају 15 евра.

Када је у питању дилема увести вињете или не, надлежни у Србији имају аргумент да је увођење такозваних вињета исплативо само у земљама које имају изграђену добру мрежу ауто-путева. Код нас би то значило да би неком становнику, који живи далеко од ауто-пута, на пример у Бору, и који га користи само једном у више месеци, наплатили вињету чија цена у таквим случајевима не би била реална.

Да би се наплата путем вињета исплатила, потребно је имати изграђену добру мрежу ауто-путева. Путарину би требало наплаћивати у што је могуће дужем временском периоду.

Иначе, „Путеви Србије” приходују око 140 милиона евра од наплате путарине, што је недовољно за одржавање путева.

М. Авакумовић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Ovoj vlasti uvek malo. Kad bi mogli sav novac od naroda da pokupe, ni to im nebi bili dosta, nego bi tražili i oni naši u belim svetu odreše kesu i sve daju njima.
    A ne pocrvene što ima sve više ljudi na kontejnerima. Što ne podignu plate kad hleb i mleko poskupe.
    Stamota od njih i od svevišnjeg što ih trpi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!