Друштво

Радници ничија брига

РАДНИЦИ су изгубили још једну битку у српском парламенту. Народни посланици у среду су аминовали нови Закон о пореском поступку и пореској администрацији по којем ће убудуће и дугови за доприносе моћи да застаревају. Тако ће се дуг неажурним послодавцима брисати након десет година, а радницима нико неће морати да надокнађује изгубљен стаж.

Ипак, упркос томе што би најмање 180.000 запослених, захваљујући новом пропису, могло да остане без услова за пензију, ова вест није превише потресла никога, ни у Влади ни у Скупштини. Приговор на део закона којим се дозвољава застаревање дугова за ПИО нису имали чак ни представници радника (Асоцијација слободних и независних синдиката) ни представници пензионера (Партија уједињених пензионера Србије). Амандман је поднело само троје чланова из Демократске странке Србије (ДСС).

– То је скандалозно – оцењује Петар Митровић, председник синдиката пензионера Србије „Независност“ и члан УО Фонда ПИО. – Плаћање доприноса никада није застаревало баш из разлога да би радници, који планирају одлазак у пензију, могли да туже послодавце без обзира на период у ком је настао дуг. А применом овог закона радници ће постати највећи губитници, јер не могу да уплаћују доприносе ретроактивно, а ни да туже власнике фирми јер су прекасно открили рупе у стажу. Тај закон мора под хитно да се мења или да се усвоји нови који ће слати у затвор све послодавце који не уплаћују радницима доприносе.

У новом пропису, осим предлагача закона, нико не види логику, али ни разлог да би уложио вето на усвајање.

– Ми смо рачунали да ће овај проблем решити Министарство рада, запошљавања и социјалне политике – каже Слободан Јеремић, народни посланик из ПУПС-а.

КОШТУНИЧИНИ ЈЕДИНИ ИМАЛИ СЛУХА МАЛО су нам времена дали за читање свих закона, али смо успели да га прочитамо довољно систематски и урадимо детаљну анализу – Бојана Божанић објашњава зашто је ДСС једина партија која је уложила амандман.
– Увидели смо да овај члан, који подразумева да дугови и за социјалне доприносе застаревају, није ни у корист грађана ни у корист привреде.

– Они су написали предлоге и тражили измене закона на седници Владе, одржаној у недељу. Били смо убеђени да ће те измене и проћи. Зато нисмо подносили амандмане када је то требало да се уради, а кад само сазнали да Влада није уважила примедбе Министарства, већ је било касно.

И АСНС није реаговала на време. Ранка Савић потврђује да да је скандалозно што се овај део закона провукао и што је изгласан, али обећава да ће ово питање поставити пред скупштинским Одбором за рад и тражити измене и допуне.

БРЗО УСВАЈАЊЕ ЗАКОНА – ПУНО ГРЕШАКА

ВАЖНИ закони, попут овог, не би смели да се доносе по хитном поступку јер тада изостаје и јавна и стручна расправа, а самим тим се поткрадају и „грешке“ – каже Милорад Мијатовић, члан скупштинског Одбора за рад.

– Провуку се и делови закона на које нико, у недостатку времена, није обратио пажњу. Тако се догађа да те грешке плаћају управо они којих се то највише тиче, а у овом случају радници.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!