Друштво

Радници Поште одбили понуду Владе, настављен штрајк

Представници Владе Србије понудили су радницима Поште на састанку који је одржан у недељу поподне, повећање плате од 13,1 одсто.

Радници Поште су на импровизованом гласању у Главном поштанском центру у Земуну одбили ту понуду. Делегација радника Поште је на новом састанку у Влади, одржаном у недељу касно увече, пренела одлуку радника. Нови састанак није заказан.

Пошта, логоПредставници радника Поште казали су за Н1 да повишица од 20 одсто за колеге са најнижим примањима, у пракси значи пет до шест хиљада динара више.

Радници Поште су се у међувремену окупили испред Главног поштанског центра у Земуну, где су на импровизованом гласању одбили понуду Владе најнижим примањима.

Делегација радника Поште је на новом састанку у Влади Србије, пренела закључак радника. Зграду Владе напустили су нешто после 23 часа. Нови састанак није заказан.

Уочи састанка радници су рекли да инсистирају на иницијалним предлогу – да се зараде радника Поште подигну на ниво републичког просека од 54.000 динара.

Подсећају да су у марту прекинули штрајк након што им је потпредседник Владе Србије Небојша Стефановић обећао да ће испунити две трећине њихових захтева.

Рок за то је истекао 30. новебра, а ниједан захтев није испуњен, због чега су радници Поште поново ступили у штрајк.

У Пошти Србије запослено је око 15.000 људи, а нема званичних података колико је поштара и радника у штрајку.

Обустава рада није једнако заступљена у свим радним јединицама. У неким градовима већина у старту није радила, негде ради 90 посто радника иако подржавају штрајк, док се данас такозваном ,,спонтаном окупљању“ прикључио велики број радних јединица, јер како кажу, Влада не предузима ништа да реши проблеме у овом јавном предузећу. У Главној пошти у Чачку посао на шалтерима није трпео. Грађани су могли да изврше неку услугу, али су их службенице ипак обавестиле да можда новац неће стићи, јер не знају да ли њихове колеге у другом граду раде.

„Иако је ЈП ,,Пошта Србије“ од Владе добило увећање масе зарада за 10 процената, Синдикат је тражио да се тих 10 посто праведније расподели унутар система. То праведније значи да они са најмањим зарадама добију највише, а они који имају највеће плате добију најмање“, објашњава Бранко Kлајановић из Синдика ПТТ радника.

Kалајановић подсећа да од 2011. године радницима Поште нису повећаване плате. За побољшање социјално економског положаја зараде су примане из добити која на крају године остане као резултат пословања. До сада је у 2019. кроз неколико једнократних исплата по 90 хиљада добило 13 и по хиљада људи. Они са високом стручном спремом, њих око 1500, примили су око 20 000 мању социјалну помоћ.

У Синдикату ПТТ радника се надају да ће држава изаћи у сусрет радницима повећањем плата, али да се тиме не угрози пословање, јер је Пошта, како кажу, институција која обавља посао од посебног друштвеног интереса.

У среду су вршилац дужности директора Поште Србије Мира Петровић и потпредседник Владе Небојше Стефановића разговарали о стању у том предузећу и плановима пословања којима је предвиђена повишица зарада од 10 одсто у 2020. години, као и бољи материјални положај запослених са најнижим примањима.

Озонпресс.нет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!