Економија

Ратаре у Србији чека рекордно скупа сетва

Гориво је поскупело око 20 до 22 одсто, ђубриво достиже максималне цене, а цена урее је у односу на прошлу годину отишла – са 250 на 750 евра по тони

Произвођаче у Србији очекује изузетно неизвесна сетва, а највећи проблем је цена вештачких ђубрива која расте из дана у дан. Осим тога, киша додатно отежава посао ратарима и радови на терену касне.

Гориво је поскупело око 20 до 22 одсто, ђубриво достиже максималне цене, а цена урее је у односу на прошлу годину отишла – са 250 на 750 евра по тони.

Према недавно објављеним и незваничним подацима, сетва би могла да буде скупља за 15 одсто по јутру, али без урачунате аренде, амортизације и рада земљорадника.

Петар Радић, саветник у Задружном савезу Војводине рекао је за „Политику” да цене вештачких ђубрива непрекидно расту тако да се још не може извести прецизна рачуница.

– Врло неизвесна сетва, плус на све то имамо кашњење радова јер не можете посејати пшеницу док претходно не скинете соју, сунцокрет, кукуруз кога има још доста на њивама. После следи бацање ђубрива, ако ће га пољопривредници уопште користити јер цена свакодневно дивља – нагласио је Радић. Додао је да су ратари подстакнути високим ценама пољопривредних производа. Са друге стране, приноси су драстично мањи јер је киша која је пала крајем августа, дефинитивно закаснила, тако да су јесењи усеви подбацили.

За равничарски крај Војводине прва декада октобра је оптимална за сетву. Наш саговорник сматра да није проблем ни уколико се касније одраде послови али пољопривредници не могу да уђу механизацијом у њиве јер је падала киша и произвођачи отимају сваки тренутак без падавина.

Последња два месеца, према незваничним подацима увезено је само 5.000 тона ђубрива, напоменуо је наш саговорник. Велика је потражња, нема га и зато цене тако расту. У сваком случају нереално је да се по овој цени купује ђубриво. Једина олакшавајућа околност је што семе није толико много поскупело.

Ратари у окружењу, конкретно у Хрватској, упозоравају да ће ово бити најскупља сетва у историји и Радић се начелно слаже с овом констатацијом.

– Ако ћете све да поштујете, наравно. Али ко је сачувао нешто свог зрна пшенице, користиће то. Вероватно ће многи радити без употребе минералних ђубрива, што аутоматски касније значи и мањи принос. Гориво ће морати да купују, али верујем да ће неки то решити неком редукованом обрадом земљишта, како би брже завршили посао – навео је наш саговорник и додао да се после тако одрађене сетве не могу очекивати рекордни приноси у жетви.

И поред оваквог стања и високих трошкова он не верује да ће сељаци из Војводине или Мачве оставити земљу у парлогу.

– Бојим се да ће неки други и одустати од производње и неће сејати. Или ће чекати пролеће, што је опет неизвесно јер ће и гориво за неколико месеци сигурно бити скупље, као и ђубриво. Сада у сетви нема толико употребе хемије, тако да још нисмо дотакли питање пестицида. Шта ће се дешавати на том тржишту. Ситуација не изгледа оптимистично – казао је Петар Радић из Задружног савеза Војводине.

Ивана Албуновић, Политика.рс

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!