Економија

Ратари се жале да се не исплаћују договоре субвенције, због беспарице берба кукуруза касни као и сетва пшенице

Удружење Панчевачки ратари и асоцијација Аграрни форум из Панчева затражили су да се из вишка у буџету исплати подстицај по 2.000 динара по хектару

Како наводе, до сада су од обећаних 6.000 динара по хектару, добили по 4.000 динара.

Председник Управног одбора Удружења Панчевачки ратари Јован Негован рекао је агенцији Бета да је прошле године у децембру, када су субвенције пољопривредницима преполовљене, обећано да ће и подстицаји бити повећани, ако буде пара у буџету.

“Очекујемо да се суфицит у буџету Србије, који је према речима премијера Александра Вучића 34 милијарде динара, искористи за враћање дела одузетих пара на име подстицаја до укупно 6.000 динара по хектару. Ове године је исплаћено 2.000 динара као подстицај за биљну производњу и требало је да се исплати по 2.000 динара као регрес за минерално ђубриво, али то није у потпуности искоришћено”, рекао је Негован.

Он је додао да “има простора за исплату још по 2.000 динара субвениција и то без условљавања, као за ђубриво”, и да то може да се обави у кратком року, доношењем уредбе.

“Подстицај за ђубриво су условљени тиме да за девет месеци треба да се користи 400 килограма ђубрива по хектару, а како су важили само рачуни за пролећну сетву, а не и за јесењу, било је бесмислено да толику количину ђубрива употребимо само у пролеће”, рекао је Негован.

Он је додао да су министру пољопривреде Браниславну Недимовићу ратари доставили захтев и да је “он примио к знању и обећао да ће се борити да аграрни буџет за следећу годину буде десет одсто већи него ове године”.

“Укинути регрес за ђубриво директно штетно утиче на сетву јер због беспарице још није обран кукуруз, а пшеницом је засејано тек 50 одсто планираних површина иако је прошао оптимални рок”, рекао је Негован и истакао да је министру достављен и предлог мера нове аграрне политике јер је досадашњи “антиаграрни програм рестриктивног карактера”.

Негован је нагласио да пољопривредницима по Закону о буџету треба да припадне пет одсто буџета, односно око 50 милијарди динара, а да је опредељено 40,6 милијарди динара.

Подстицаји пољопривреду су, према његовим речима, у децембру прошле године преполовљени тајно, без расправе и у сектору пољопривреде има много нелогичности, а једна од “крупнијих су и таксе за одводњавање које се наплаћују ретроактивно за претходне две године и износе 3.500 динара”. ;

“Још 2010. године поднет је захтев Уставном суду за оцену законитости наплате доприноса за одводњавање али до данас није разматран. Ако нам узму тај новац то је као да нам нису ни дали подстицаје”, рекао је Негован.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!