Србија

РеФерендум завршен уз излазност од 75 одсто

КОСОВСКА МИTРОВИЦА – На дводневном реФерендуму на којем су се грађани изјаснили о питању да ли прихватају институције такозване Републике Косово, одржаном у четири општине на северу Косова, према првим прелиминарним резултатима, уз излазност од око 75 одсто, грађани су се изјаснили против прихватања косовских институција.

Према збирним прелиминарним резултатима на реФерендум је изашло 75,28 одсто гласача, од укупно 35.500.

Како је синоћ саопштила реФерендумска комисија, у све четири општине – Косовска Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавић – изашло је укупно 26.725 грађана.

Tако је 26.524 гласача гласало против прихватања косовских институција, што је 99,74 одсто бирачког тела.

Предато је 0,26 одсто листића за подршку косовским институцијама, и укупно 134 неважећих.

Највећа излазност забележена је у општини Зубин Поток, где се изјаснило 4.597 од укупно 5.186 уписаних гласача, односно 88,64 одсто.

Против косовских институција гласало је 4.573 гласача, односно 99,76 одсто, док је 11 гласача било за институције, односно 0,24 одсто, уз 0,28 одсто неважећих листића.

У општини Лепосавић излазност је износила 70,48 одсто од укупно уписаних 12.060 бирача, то јест на реФерендум је изашао 8.491 гласач. Против косовских институција гласало је 99,67 одсто бирача.

У општини Звечан, где је уписан 8.081 бирач, изашло 6.040 лица, односно 74,74 одсто.

Против косовских институција изјаснило се 99,87 одсто (6.007), а за косовске институције 0,13 одсто.

У Косовској Митровици против прихватања косовских институција изјаснио се 7.521 гласач, односно 99,03 одсто, за косовске институције 0,29 одсто, саопштила је реФерендумска комисија.

У овој општини право гласа имала су 10.173 гласача, а излазност је износила 74,66 одсто, то јест гласало је 7.595 гласача.

Чланови реФерендумске комисије Лјубомир Радовић, Лјиљана Лјумовић и Далибор Милуновић, на конФеренцији за штампу, оценили су да је излазност била велика, слична оној из 2006. године када је одржан реФерендум о сагласности са Уставом Републике Србије.

Неправилности, према Радовићу, није било, али је рок за пријаву и даље отворен.

Коначни резултати реФерендума, који је одржан упркос противљења званичног Београда и међународне заједнице, биће саопштени 19. Фебруара.

Иначе реФерендум је одржан без присуства међународних посматрача пошто се ниједна међународна организација није одазвала позиву на надгледање изјашњавања грађана, а ОЕБС и Унмик су оценили да реФерендум неважећи и да неће имати никакве правне последице. Једино су представници Међународне кризне групе обилазили гласачка места у Звечану и Зубином Потоку, али нису желели да дају своју оцену по завршетку изјашњавања.

РеФерендум је одржан у атмосФери у којој је исход био унапред познат, а чекала се само излазност грађана.

 

Ивановић: РеФерендум за или против Владе Србије

 

РеФерендум завршен уз излазност од 75 одсто

Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић изјавио је да су грађани севера Косова били под великим притиском да изађу на реФерендум и изјасне се против приштинских инстуција, а да се заправо уопште није изјашњавало о томе, већ о подржавању односно противљењу влади Србије.

“Извесно је да су људи били у огромној дилеми и под огроминим писихичким притиском јер не изаћи на реФерендум у тумачењу локалних политичких лидера значило би аутоматски да су за ширење приштинских институција, али колико ја то видим то је било гласање за владу Републике Србије и против ње”, рекао је синоћ Ивановић у изјави Танјугу.

Ивановић, међутим, није желео да коментарише резултате и излазност на реФерендуму који је одржан упркос противљењу Београда, јер, како је истакао, за то је потребно више времена и озбиљна анализа, али је изразио наду да они неће угрозити одлуку о додељивању статуса кандидата и наставак европских интеграција Србије.

“Напредовање у евроинтеграцијама подрзаумева напредак у економском и политичком смилсу Републике Србије, а ако тог напретка не буде било Срби на Косову не могу очекивати ништа добро”, оценио је Ивановић.

Према његовим речима, само јасна економски и политички стабилна држава може да се брине о становништву на територији коју сматра својом.

“Ако Србија не буде таква мислим да су наше шансе да живимо нормално као сви остали људи у Републици Србији сведене само на теоријске”, закључио је Ивановић.

На дводневном реФерендуму на којем су се грађани изјаснили о питању да ли прихватају институције такозване Републике Косово, одржаном у четири општине на северу Косова, према првим прелиминарним резултатима, саопштеним синоћ, уз излазност од око 75 одсто, грађани су великом већином изјаснили против прихватања косовских институција.

Коначни резултати реФерендума, који је одржан упркос противљења званичног Београда и међународне заједнице, биће саопштени 19. Фебруара.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!