Друштво

РЕЖИМ У ПАНИЦИ! Иако је влада у оставци и техничком манадату од сутра опет о закону о раду

Српски марионетски режим је у жестокој паници и од сутра поново почиње израду закона о раду како би што пре могли да га изгласају у Скупштини што је услов за добијање нових кредита од стране ММФ-а и Светске банке. Без тих кредита Србија веома брзо улази у банкрот и тотални колапс и доношења закона о раду је од животне важности за режим без чијег доношења и финансијске подрше ММФ-а и Светске банке већ у мају или јуну најкасније падају са власти јер је српски трезор празан.

Радна група за израду закона о раду коју чине представници владе, синдиката и послодаваца требало би од сутра да почне рад.

Како је најављено у петак, након састанка представника синдиката и послодаваца са првим потпредседником владе Александром Вучићем и министром Расимом Љајићем, циљ је да се закон донесе до 30. јуна, а Радна група ће се од понедељка бавити дефинисањем да ли је потребно да се донесе потпуно нови закон о раду или да се ради на изменама постојећег.

– Циљ нам је да до 1. маја буде израђен нацрт закона, а да до 30. маја буде спроведена јавна расправа како би до 30. јуна закон био усвојен – рекао је Љајић након састанка.

Он је прецизирао да је договорено да се исти састав, односно чланови Радне групе убудуће састају једном у 15 дана како би се пратила динамика рада на закону.

Љајић, представници синдиката и послодаваца поручили су да је ово почетак новог социјалног дијалога који ће, како се надају, резултирати доношењем закона који ће имати велику подршку свих социјалних партнера.
 

Министар Љајић је поручио да предстојећи временски период, током кампање, експерти и представници радне групе треба да користе “не за бављење политиком, већ за усаглашавање текста закона о раду”.
 

Закон не може да чека формирање нове владе, јер би се, у супротном, како је навео, на измене постојећег и нов документ чекало до краја године или следећег пролећа. 

Председник Уније послодаваца Небојша Атанацковић рекао је да ће та организација дати пун допирнос раду Радне групе како би се начинио закон који ће, како је казао, уважити стварност, али да буде окренут и Европи потенцијалним инвеститорима, односно “који ће уредити свет рада и свет капитала”.
 

– Инсистираћемо да закон о раду буде сличан закону који важи у ЕУ како не би били пронуђени да га после мењамо у разговорима са представницима ЕУ – казао је он.
Председник С С С С Љубисав Орбовић рекао је да су синдикати спремни да сарађују и да ће сву енергију усмерити да се дође до што квалитетнијих решења.
Орбовић је подсетио да претходно решење није било за синдикате прихватљиво зато што министарство привреде није уважило њихове захтеве.
 

– Није било прихватљиво за нас будући да нисмо имали са ким да преговарамо – рекао је он.
Председник УГС Независност Бранислав Чанак је рекао да је састанак био врло охрабрујући, будући да су се социјални актери договорили око процедуре .
 

– Ово није ни уступак послодавцима, нити синдикатима, већ рационализација националних циљева – рекао је Чанак.
 

Претходна радна група припремила је раније Нацрт измена и допуна Закона о раду, који је био на јавној расправи од 18. децембра до 10. јануара.
 

Из те групе синдикати су иступили, јер нису били задовољни већином предложених решења, а главне замерке су биле рад на одређено време, начин исплате отпремнина, минули рад, а противили су се и предложеним флексибилним облицима запошљавања, као и томе што је расправа заказана у време највећих празника.
 

Због негодовања синдиката, јавне презентације у Београду, Нишу и Крагујевцу су отказане, па је јавна расправа вођена путем сајта Министарства рада.
 

На седници СЕС-а којој су присуствовали премијер Ивица Дачић и први потпредседник Александар Вучић одлучено да се поново разматрају измене радног законодавства.
 

Представници С С С С и УГС Независност организовали су 23. јануара у предузећима и установама у Србији једносатни штрајк упозорења, а 24. јануара штрајк радника предузећа у реструктурирању, након чега их је примио премијер и обећао да ће Социјално-економски савет поново разматрати и измене закона о стечају и приватизацији, чији су предлози били у скупштинској процедури, а да ће за закон о раду бити формиран посебан тим.

 

Блиц, Србија данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!