Европа

Ројтерс: ЕУ више не може да гарантује сигурно чланство балканским државама

Европска унија, у страху од политичке реакције у државама чланицама, не може више да гарантује сигурно чланство у будућности за шест балканских држава, којима је својевремено то обећано, преноси Ројтерс речи четири дипломате и текст интерног документа.

Како пише Ројтерс, ћорсокак око декларације за Самит ЕУ и балканских лидера 6. октобра је „најнижа тачка“ стратегије ЕУ да придружи Србију, Босну и Херцеговину, Црну Гору, Албанију, Сјеверну Македонију и Косово европском блоку. Додају да се то подударило са актуелним тензијама између Београда и Приштине.

Брисел је на самиту планирао да обнови обећање дато прије 18 година о „недвосмисленој подршци европској перспективи Западног Балкана“, наводи се у нацрту декларације у коју је Ројтерс имао увид 11. септембра. Тај план је пропао након најмање двије рунде разговора које су се завршиле без договора, преноси Н1.

Државе чланице не желе јасно да се одреде, али богатије државе, попут Данске, Француске и Холандије, се плаше да се не понови грешка „брзог уласка у Унију“ као што се то десило са Бугарском и Румунијом 2007, као и неуспјешна миграција радника из источне Европе у Велику Британију, која је многе Британце окренула против ЕУ.

Бугарска се противи учлањењу Сјеверне Македоније због њиховог спора око језика.

Са друге стране, додаје се, Кина и Русија су повећале улагања и утицај. Наводи се да је Србија у јануару била прва држава у Европи која је добила кинеску вакцину против Ковида-19 за масовну имунизацију.

„Понашају се лоше, како би привукли пажњу ЕУ“

Подсјећају да су трупе НАТО појачале број патрола на Косову због тога што су локални Срби блокирали пут близу прелаза ка Србији, незадовољни забраном Приштине да возила са српским таблицама уђу на Косово.

Такође, истичу, ЕУ и сама погоршава тензије у региону гдје живи 20 милиона људи, пошто су грађани Балкана сањају о уласку у ЕУ још од краја ратова у бившој Југославији деведесетих година.

„Морају да се понашају лоше како би привукли пажњу. На Балкану је дошло до погоршања ситуације јер су у центрима ЕУ изгубили интересовање за њих“, рекао је неименовани бриселски дипломата задужен за политику око Балкана.

Због свега овога, ЕУ и САД су позвали на смиривање ситуације, а предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен је започела тродневну посјету, током које ће обићи свих шест балканских земаља, како би показала посвећеност ЕУ региону.

Међутим, наглашавају да је кредибилитет ЕУ опао, нарочито након што су Холандија и Француска привремено зауставиле процес проширења прије двије године, а сада га Бугарска блокира.

Београд и Приштина се, са друге стране, осјећају изневјерено од стране САД, након што их је прије годину дана у Белу кућу позвао тадашњи предсједник Трамп и навео да потпишу споразум о економској нормализацији, који је потом пропао. Такође, ЕУ није одржала обећање о безвизном режиму за грађане Косова.

„Докле год постоје државе чланице које верују да не треба даље ширити ЕУ, до тада нећемо ништа постићи“, сматра Џон О’Бренан, експерт за евроинтеграције са универзитета Мејнут у Ирској.

Вијести.ме

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Bas Sam se potresla zbog EU ,onoliko.
    Sta su to oni lepo doneli sebi ili bilo kome,a Toliko insistiraju na sopstvenoj vaznosti.Izandjala ljuska bez ikakve istinske sustine je eu za mene,a pri tom hoce da bude mirodjija u svakoj corbi ,van te besmislene tvorevine koja ce sama sebe unistiti…a pitanje sta ce biti sa pojedinacnim drzavama…na sta ce liciti u odnosu na vreme pre ulaska u eu.Cini mi se da ce biti izandjale rage.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!