Свет

„Росњефт“ најавио светску доминацију

Наталија Карасјова, Росијска газета

Тржиште очекује стапање двеју моћних структура које диктирају светску енергетску политику.
„Росњефт“ је коначно саопштио да су почели преговори о куповиниакција British Petroleum од компаније ТНК-ВР. Тема која је толикоинтригирала играче енергетског тржишта и медије најзад је добиласвоју званичну верзију, али су многа питања и даље остала отворена.Како ће се ширење пословања компаније касније одразити наенергетску безбедност Русије? Шта ће бити са нашим налазиштимакоја су до сада експлоатисана „са пола снаге“? Какву корист, на крајукрајева, има држава од ове трансакције?

Пре свега треба истаћи да ова трансакција, ако до ње дође, нећебити само обична трговина, него и одраз објективног стања натржишту. „Росњефт“ и његови менаџери имају искуство иквалификацију за управљање крупним активама, и што је најважније,кадри су и спремни да их проширују. Ако трансакција будереализована, биће то врло моћан импулс за експлоатацију, прерадуи пласман нафте и гаса, а и акционери ће, наравно, остварити добитзахваљујући новим активама у свом инвестиционом портфељу.

Најважнији ефекат ће свакако бити чвршћа улога Русије на светскоменергетском тржишту. Није мала ствар када једна државна компанија,која је толико крупан играч на тржишту, стекне такав економскипотенцијал у сфери експлоатације, прераде и транспорта. Ако сетрансакција оствари, биће то јединствен случај, јер ће се производнеи друге могућности компаније ТНК-ВР органски уклопити у разгранатуинфраструктуру „Росњефта“, или прецизније речено, одлично ћедопунити инфраструктуру која је и сама веома разграната.

„Росњефт“ је већ сада најкрупнија јавна компанија на свету, а са 50% акција у компанији ТНК-BP постаће потпуно недостижна за своје најближе конкуренте.

Ово ваља детаљније размотрити.Пре свега, активе компаније ТНК-ВР, на пример у Оренбуршкојобласти, већ сада се интензивнокористе у инфраструктури запрераду гаса „Росњефта“ уСамарском региону. Даљизаједнички развој постојећеинфраструктуре може донети само корист, која ће се огледати усмањењу трошкова прераде и транспорта гаса. Поред тога,уједињавање напора и компетенција у експлоатацији нафтеомогућиће да се прецизније оцени и боље искористи потенцијал овенајстарије нафтоносне територије Русије. Узгред, паметноудруживање снага у Јамало-Ненецком аутономном округу такође бидопринело отварању нове странице у развоју гасних актива.

Без удруживања нема развоја, што значи да нема ни будућности, анови пројекти су реално остварљиви. На пример, удруживањемогућности које обе компаније имају у Краснојарском крају иИркутској области допринело би смањењу трошкова и роковареализације. Само потенцијал Ванкорског налазишта довољан је даобезбеди оптимално решавање питања материјалне и техничкеподршке, прилива персонала, ангажовања квалификованих уговорнихорганизација и утилизације пропратног нафтног гаса у оближњимналазиштима Сузунском и Тагулском. Тиме би се убрзало и њиховоувођење у индустријску експлоатацију.

Удруживање ће омогућити смањење трошкова индустријализације изнатно убрзати увођење у експлоатацију још два налазишта,Јурупчено-Тохомског и Кујумбинског, која се налазе на територијиЕвенкије у Краснојарском крају и удаљена су 90 km једно од другог.

Треба ли доказивати да ће од ових пројеката развоја структуре транспорта нафте имати користи и источносибирски регион, са његовим специфичним климатским условима? Познато је да се појачањем интензитета експлоатације покреће развој читавих градова.

Осим тога, рецимо, паметно и координирано коришћењеинфраструктуре и логистике Верхњечонског налазишта смањиће трошкове индустријализације и убрзати увођење у експлоатацијунедавно откривених налазишта на лиценцираном земљишту„Росњефта“ у Иркутској области.

Русија, као веома крупан играч на светском тржишту енергената, имашта да понуди својим потенцијалним партнерима. „Росњефт“ је већнајкрупнија јавна компанија на свету, а са 50% акција у компанијиТНК-BP постаће потпуно недостижна за своје најближе конкуренте.Ова трансакција ће јој омогућити да увећа доказане залихе нафте(према методици SEC) за око 20% (са 14,3 на 17-18 милијардибарела). Такви су прорачуни аналитичара. Ради поређења, залихе„Лукојла“, најближег конкурента „Росњефта“, сада износе 13,4милијарде барела.

Није мала ствар када једна државна компанија, која је толико крупан играч на тржишту, стекне такав економски потенцијал у сфери експлоатације, прераде и транспорта.
Даље, у случају реализацијетрансакције, дневна експлоатација„Росњефта“ ће порасти са 2,4 наоко 3,3 милиона барела нафте.Данас, на пример, British Petroleumексплоатише 2,3 милиона, аExxonMobil 2,2 милиона барела.

Уосталом, инвеститори су већ оценили све ове могућности: кад су сепојавиле гласине о томе да руска компанија купује акције BritishPetroleum од компаније ТНК-ВР, акције „Росњефта“ на берзи ММВБ(Московска међубанкарска девизна берза) и РТС (Руски трговинскисистем) поскупеле су за 1,2%, тј. на 200,62 рубаља по акцији. Другимречима, капитализација компаније је достигла 2,12 билиона рубаља,док су се индекси ММВБ и РТС истовремено спустили отприлике за0,3%.

Према томе, тржиште је потпуно спремно за стапање двеју моћних структура, које диктирају светску енергетску политику.

Руска Реч

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!