Економија

РТБ „Бор” дугује пиварима и дуванџијама

УКУПНИ дугови Рударско-топиочарског басена (РТБ) “Бор”, закључно са 31. мартом ове године износе више од 157 милијарди динара, односно готово 1,3 милијарде евра. Како вредност потраживања неколико пута надмашује капитал РТБ, ова компанија је Привредном суду у Зајечару предала Унапред припремљени план реорганизације (УППР) кроз стечајни поступак, који за циљ има решавање дугова највећег српског произвођача бакра и злата.

Ово се, између осталог, наводи у УППР који је РТБ предао Привредном суду у Зајечару, у који су “Новости” имале увид.

По наводима из УППР, предвиђа се да се највећи део обавеза према домаћим фирмама, од којих су највећи повериоци РТБ Фонд за развој, Агенција за осигурање депозита, банке у стечају, ЕПС и ЈП “Железнице Србије” буде конвертован у капитал новог предузећа, које ће настати спајањем матичног и три зависна предузећа из састава “Бора”. На тај начин, РТБ би од друштвене фирме требало да постане друштво са ограниченом одговорношћу, у власништву државе.

Међу повериоцима РТБ се налазе и зајечарска “Пивара” са 27 милиона динара, Дуванска индустрија “Ниш”, која потражује чак 452 милиона динара, фирма “Ред метал”, домаћег бизнисмена Милана Поповића, којој “Бор” дугује 318 милиона динара, али и шабачки концерн “Фармаком”, чији је власник контроверзни Мирослав Богићевић, који од највећег домаћег произвођача бакра и злата потражује скоро 30 милиона динара…

Међу иностраним повериоцима, највећи је канадска ЕДЦ банка која је са 150 милиона евра кредитирала изградњу нове топионице, грчки концерн “Митилинеос”, који од РТБ тражи 17 милиона долара и четири хиљаде тона бакра, лондонска Стандард банка са готово 50 милиона долара потраживања…

ДИРЕКТОРУ 1.300 ЕВРА
По УППР, уколико дође до трансформације РТБ у једиствену компанију, први човек тог предузећа обављаће функцију “уз месечну накнаду од 1.300 евра у динарској противвредности”. Истовремено, директорима зависних предузећа из садашњег РТБ би престала функција.

Од комеријалних поверилаца, изузимајући канадску ЕДЦ банку која има државну гаранцију, УППР се тражи отпис 90 одсто дуга. Остатак би, након грејс периода од 12 месеци, морао да буде исплаћен у року од седам година.

УППР је предвидео и расписивање тендера за избор професионалног менаџмента, који би требало да буде објављен у другој половини године. Такође, предвиђено је и да од садашњих близу пет хиљада радника, на својим радним местима остане њих 3.500 уз ограду да “постоји могућност додатне корекције броја запослених”.

Планом је предвиђена и могућност издвајања рудника бакра “Церово”, из састава РТБ, у јединствено правно лице, уз обавезу да се “концентрат бакра из тог рудника по тржишним условима прерађује у новој топионици”. Није јасно да ли за активирање тог рудника, за шта је, по прелиминарним проценама потребно инвестирати око 280 милиона долара, већ постоје заинтересовани улагачи. Слична могућност остављена је и за Рудник бакра “Мајданпек”, у који би потенцијални стратешки партнер требало да инвестира 34 милиона долара.

По УППР, РТБ има резерве руде које гарантују да се одавде може добити још готово пет милиона тона бакра, 190 тона злата и чак 1.400 тона сребра, колико је добијено и током протеклих 110 година рударења на овим просторима. То би гарантовало профитабилно пословање борске компаније, за коју се у плану реорганизације наводи да је највећи део дугова настао током деведесетих година прошлог века, у време хиперинфлације, због фиксног девизног курса, али и због услова пословања до 2004. када је цена бакра износила свега 1.500 долара по тони.

Љ. ТРИФУНОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Код мене је јутро 7х30 ја прво отворим вашу сајт јер сте убедљиво најобјективнији.Али нажалост
    добио сам пролив кад сам видео слику овог извитопетеног гада вука драшковића алијас кончита
    вурст.
    Е Слободане Милошевићу грех на души ћеш вечно носити јер овог извитопереног смрада нису убио,
    штета огромна штета по Србију и њене националне интересе

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!