Србија

Руси имали четири примедбе

БЕОГРАД – Министар природних ресурса, рударства и просторног планирања и копредседник комитета за сарадњу са Руском Федерацијом Милан Бачевић каже да председник Србије Томислав Николић у Москви није „делио пацке” нити је критиковао Владу Србије.

Бачевић, који је био у српској делегацији која је посетила Русију крајем октобра, изјавио је у интервјуу за нови НИН да је у штампи „направљена нервоза које није било у Москви”, а да је Николић констатовао да постоје неке ствари у Енергетском споразуму које треба да се боље дефинишу, и да, „ако је било неких искакања из Владе, то може да се поправи. И то је све”.

Он је појаснио да је руска страна имала четири конкретне примедбе, да су се све односиле на Министарство енергетике, и да их је пренео директор Гаспомњефта, Александар Ђуков.

Прва примедба се односила на дуг Србијагаса за испоручени гас од 225 милиона евра. Српска страна је предложила да се дуг измири преко Петрохемије, односно да се дуг пребије „тако што би они постали већински акционари ове компаније”. Руски одговор очекујемо половином децембра, рекао је Бачевић.

Друга замерка односила се на одређену имовину на коју НИС полаже право, а коју сада потражују и Транснафта и Србијагас. „Гаспромњефт сматра да ове фирме немају права на ту имовину. То су парцеле, објекти, чија вредност још није дефинисана, али је свакако велика”, рекао је он.

Трећи проблем тиче се Владиног документа о Стратегији развоја НИС-а до 2015. године, који је руска страна у разговорима у Москви оценила као мешање у пословну политику менаџмента, а договорено је да се на релацији два министра енергетике, руског и српског, нађе решење.

Четврти неспоразум тиче се спровођења гасног споразума, односно покушаја Министарства енергетике да га измени, на шта, према Бачевићевим речима, руска страна не пристаје. Како је објаснио, то се односи на захтеве министарке енергетике Зоране Михајловић да се подигне рудна рента од три одсто и избаце посредници у увозу гаса – Југоросгас и РСТ.

Рудна рента је, према речима Бачевића, истовремено и основна тачка неспоразума између његовог и Министарства енергетике.

„Тачне су тврдње Зоране Михајловић да је рудна рента од три одсто ниска и да на томе губимо 25 милиона евра годишње”, каже он, али с друге стране, Србија не плаћа пенале за неповучене количине гаса, које би износиле 200 до 300 милиона евра годишње.

Бачевић је додао да је руска страна имала примедбе и на емисију Инсајдер и учешће министарке енергетике у њој.

„Руска примедба је била потпуно сувисла – како је могуће да у Србији иде један ТВ серијал, који, по њиховој процени, директно руши Јужни ток, а да у томе учествују државни службеници, који треба да поштују тај споразум”, рекао је.

По руском мишљењу, споразум треба да обавезује и оне који му се супротстављају, истакао је Бачевић.

На питање зашто не помогне министарки енергетике у напорима да се поправи Енергетски споразум, Бачевић је рекао да се не слаже са министарком око тога, а да њени покушаји „могу само да покваре наше односе са Русијом или суспендују Јужни ток, што никако не желимо”.

Осврћући се на тврдње руских аналитачара да је министарка енергетике саботер Јужног тока, министар рударства је истакао да ни Зорана Михајловић ни било који други министар не могу да зауставе Јужни ток.

„Да ли она лично подржава овај пројекат, то не могу да судим, али знам да ће га она спроводити исто као и ја. Биће активан актер у реализацији тог пројекта, јер је то у опису њеног посла”, рекао је Бачевић.

Он је одбацио тврдње да између њега и министарке енергетике тиња тих рат, у коме она има подршку Вучића, а он Николића, тврдећи да нико такав рат није објавио већ га види само у медијима.

Бачевић не искључује могућност парламентарних избора на пролеће 2014. године „како би се добила влада која може да испоручи још боље економске резултате”, а додао је и да би СНС-у добродошао и Вук Јеремић, који је успешно бранио српске интересе, али је то ствар његовог опредељења.

 
Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!