ЕвроАзија

Русија и Кина договориле пословну иницијативу вредну 50 милијарди долара

Руско-кинеска комисија за инвестициону сарадњу је изабрала скоро 60 пословних иницијатива које ће бити стављене у реализацију, саопштио је председник Русије Владимир Путин током званичне посете Пекингу.

“Изабрано је педесет и осам различитих пословних иницијатива са укупним обимом инвестиција од 50 милијарди $,” рекао је Путин новинарима у кинеској престоници. Дванаест пројеката се већ реализује, додао је он.

Путин је боравио у посети Кини у пратњи великог броја високих званичника и представника предузећа. Шеф администрације Кремља Сергеј Иванов је саопштио да су у посети Кини пет потпредседника минисатара, неколико министара, као и шефови Росњефта и Гаспрома. Око 50 докумената је потписано током посете, не само на састанку Путина и Ђинпинга, него и између других високих званичника.

Потписан је и низ енергетских споразума између две земље, укључујући споразуме о продаји удела у неколико руских пројеката. Највећи произвођач нафте у Русији, Росњефт се сложио да Кинеска национална хемијска корпорација преузме удео од 40 одсто планираног петрохемијског комплекса Росњефта на руском Далеком истоку.

Уговор о снабдевањеу нафтом, којим Русија треба да испоручи Кини до 2,4 милиона тона сирове нафте за годину дана, такође је договорен.

Руски председник је саопштио да су се Москва и Пекинг договорили о сарадњи и по питању развоја нуклеарне енергије у трећим земљама.

„Развија се сарадња у сфери коришћења нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе. Радимо на томе да до 2018. године у Тјангванској нуклеарној централи прораде још два енергетска блока која су изграђена по руским технологијама. Договарамо се да активније радимо и на тржиштима трећих земаља“, рекао је Путин.

Постигнут је и међувладин споразум о великом ваздухопловном пројекту. Стране су се сложиле да раде на реализацији прављења новог авиона дугог домета, који би био капацитета до 300 путника. Нови авион се види као потенцијални ривал Аирбасу и Боингу, који би постао део не само руске и кинеске флоте, него и флоте других држава.

Рекавши да су Москва и Пекинг одрадили веома смислен посао, те да се може похвалити веома дубоком дискусијом која се је завршила резултатима, руски председник је истакао да два народа увек успевају да пронађу равнотежу интереса.

И овај пут, две државе су се договориле да прошире међусобна плаћања у националним валутама, како би се смањила зависност од спољних фактора.

Док се руско-кинески билатерални односи углавном заснивају на економској сарадњи, две земље и даље успешно граде своје партнерство у другим сферама, укључујући и међународне послове, рекао је Путин.

Путин је нагласио да ће такви заједнички напори допринети стабилности светским односима, где су руски и кинеске ставови веома слични или се поклапају. Поред Уједињених нација, Путин је указао на значај сарадње у оквиру Шангајске организације и БРИКС-а. Шангајска организација, рекао је Путин, остаје “суштински елемент” који осигурава стабилност и безбедност у региону, те је изразио наду да ће се још земаља придружи блоку.

Кинески председник је позвао руског председника на самит Г20 који се на јесен одржава у Кини.

„Руска страна ће пружити неопходну подршку кинеским пријатељима током њиховог председавања групом ’двадесет‘ и у припреми самита ’двадесеторице‘ који ће бити одржан 4. и 5. септембра у Ханџоу, пошто смо ми већ председавали том организацијом. Знамо да кинески партнери веома озбиљно прилазе припреми тог догађаја“, рекао је руски председник.

РТ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!