ЕвроАзија

Русија опрема војску моћним роботима убицама (видео)

Руска војска из године у годину напредује у развијању система који ће самостално извршавати војне операције, а у прилог тој тврдњи иде и све заступљенија употреба беспилотних летелица (УАВ) у интервенцијама на кризним подручјима. Ипак, Руси су направили изузетан помак и у развијању аутоматских борбених возила, наводи “Нешнал интерест”.

Уз подршку државе и домаће војне индустрије, Министарство одбране Русије интензивно ради на развијању широке платформе оружја које се може користити без директног људског фактора, укључујући и борбена возила. И сам председник Владимир Путин позвао је на јачу производњу и развијање “аутоматских роботичких комплекса”.

Иако је велики број оваквих машина и даље у завршној фази развоја, постоје неки који су већ у употреби. Једна од њих је и “Уран-6”, робот који уклања мине и тако помаже руским деминерима у Сирији.

“Старији брат” овог робота је “Уран-9”, који је за разлику од деминера, робот предвиђен за борбене операције. Има чак 10 тона, а наоружан је 30-милиметарским топом, аутоматским оружјем од 7,62 мм и противтенковским ракетама. Постоје спекулације да је овај робот тајно допремљен у Сирију, где је наводно већ учествовао у борбама са џихадистима.

Поред “Урала” ту је и “Платформа-М”, робот који се полако интегрисао у руску војску, а главни задатак му је прикупљање обавештајних података. Међутим, како је то задатак током којег неретко дође до конфликта, “Платформа” је наоружана гранатама и 7,62-милиметаским топом. Произведена је од таквих материјала да подноси екстремне услове, температуре од -30 до +50 степени Целзијуса (од арктичких до пустињских услова). Овај робот од 2013. године успешно користи руска Пацифичка флота.

Пре четири године откривен је и робот “Арго”. У питању је борбено возило без возача, чији су главни задаци патролирање и скупљање информација. “Арго” се може користити и за извођење “амфибијских задатака” и пружања логистичке подршке, наводи “Нешнал интерест”.

Још два борбена возила која су у фази прикључивања војсци су “Удар” и “Проход-1”. “Удар” је произведен на шасији борбеног возила БПМ-3, а разлог је функционалне природе: БПМ-3 је најраспрострањеније возило, те га је стога лако поправљати и мењати. “Удар” може да носи и лансира дронове, а има шпијунску и извиђачку улогу.

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!