Србија

И са повећањем минималне цене рада на 138 динара по сату, раднику загарантовано мање од границе сиромаштва

МИНИМАЛАЦ у Србији није промењен две и по године, а више од годину дана је предмет спорења између државе, синдикалаца и послодаваца. На наредном састанку Социјално-економског савета, који би требало да се одржи у петак, све три стране ће опет изнети ставове за и против његовог повећања. Са износом од 115 динара по сату или 20.010 месечно тешко је саставити 30 дана, сагласни су сви, али када се говори о његовом повећању договора нема.

Бранислав Чанак, председник Гранског синдиката „Независност“, истиче да ће они тражити повећање минималца на 137,9 динара, али сумња да ће ишта добити, па од састанка СЕС-а не очекује превише. Његова колегиница Злата Зец, извршна директорка у ГС „Независност“ и члан експертског тима за преговоре о минималној заради, наглашава да је овај износ последњи пут повећан у априлу 2012. године.

– Новим законом о раду предвиђена су мерила и критеријуми за њено утврђивање – објашњава Зец. – Они узимају у обзир раст потрошачких цена, зарада, кретање БДП, као и пад или раст запослености и незапослености. Сада би требало да утврдимо минималну цену рада за наредних годину дана и зато би требало водити рачуна и о проценама будућег кретања цена, али и о другим параметрима, попут најављених мера Владе.

РОК 15. СЕПТЕМБАР

У МИНИСТАРСТВУ рада наглашавају да ће најкасније до 15. септембра бити одређена минимална цена рада у Србији. Синдикати траже њено повећање, послодавци смањење, а држава би, како кажу у министарству, требало да процени шта је у овом тренутку реално.

Наша саговорница објашњава да је реална вредност минималца више него преполовљена и због целокупне економске ситуације они предлажу износ који не прелази ни утврђену границу сиромаштва у Србији. Предлог од 137,9 динара на месечном нивоу за 174 радна сата и стандардни учинак нижи је од овог прага.

– Наиме, сматра се да је трочлана породица са примањима испод 24.624 динара сиромашна, као и четворочлана са месечним износом од 28.000 динара. Простом рачуницом радник у Србији са 137,9 динара по сату зарадиће за 30 дана 23.995 динара. То је, значи, испод званичне границе беде. Повећање које ми тражимо износи 19 одсто у односу на досадашњу цену рада – каже Зец.

УГС „Независност“ и Савез самосталних синдиката Србије су се сагласили око износа, али се боје да ће као и када се прошли пут расправљало о минималцу добити одговор „у праву сте, али пара нема“.

КОМПРОМИС

УКОЛИКО Социјално-економски савет у петак не усагласи ставове око износа минималне цене рада, процедура налаже да пресуди Влада. Процене синдиката показују да трећина запосленог становништва у Србији живи од минималца, односно прима га око 500.000 грађана. Овај износ последњи пут је коригован у априлу 2012. године, и тада је цена рада по сату са 102 динара повећана на 115 динара.

– Ово је први испит за закон о раду – каже наша саговорница. – При усаглашавању радних прописа тражили смо да минималац буде 70 одсто од вредности минималне потрошачке корпе, они нису прихватили, сада нека испоштују своје прописе. Спремни смо за разговоре и компромис, али непристојне понуде сигурно нећемо прихватити.

Небојша Атанацковић, председник Уније послодаваца Србије, наглашава да су направили преглед кретања минималне цене рада у односу на раст БДП и инфлације и да су дошли до закључка да не би требало ништа мењати.

– Привредног раста нема, прошлогодишња инфлација била је на нивоу од два одсто, сада је једва приметна и нема разлога за повећање минималца – каже Атанацковић. – Новца једноставно нема, зато морамо да будемо сада одговорнији да бисмо за неколико година живели пристојно. Овакав наш став није заснован на тежњи за увећањем профита, јер је питање ко у Србији данас може да оствари профит, већ на реалним основама.

 

Ј. Ж. СКЕНДЕРИЈА, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!