Србија

Сателитски снимци: Обреновац пре и после потопа (фото галерија)

Факултет техничких наука из Новог Сада направио је сателитске снимке Обреновца пре и након поплаве. Они тврде да је могуће симулирати поплаве и тако спречити велике штете.

Овим послом се баве стручњаци Центра за геоинформационе технологије у Новом Саду. Овај центар ради при Факултету техничких наука. Од понедељка у Центар је стигло неколико снимака поплављених подручја. Те сателитске снимке стручњаци даље обрађују и коригују како би се препознала подручја са водом, вегетацијом или урбани делови. На тај начин се добија тачна слика где се тренутно вода налази.

Јеличић додаје да је веома важно то што се у будућности такви снимци у комбинацији са 3Д моделима терена могу користити за симулирање могућих сценарија поплава. Такве симулације су већ рађене за ЈП „Воде Војводине“.

Скупа опрема
– Ми имамо стручне људе да се баве овим питањима, али треба обезбедити снимке и опрему. Сателитски снимци које смо добили бесплатно од компаније „Веком Гео“ у вредности су око 100.000 евра. Примена ових технологија захтева огромна средства и стално ангажовање великог броја врхунских стручњака, чиме би се омогућило њихово коришћење у кризним ситуацијама и истовремено у области водопривреде, пољопривреде, шумарства и заштите животне средине – истиче Зоран Јеличић.

Професор Миро Говедарица наглашава да је рађена 3Д симулација тока Дунав и yа демо подру;ја могу’и сценарији ако река по;не да плави.

– Ми на основу тога не можемо да предвидимо шта ће се тачно десити без укључења и других струка, али се могу обезбедити подаци неопходни да се разраде сценарији по којем се у критичним ситуацијама може поступати. То омогућава да се у случају поплава на најбољи начин управља ситуацијом и тако да се смањи штета и, што је најважније, спасу се људски животи – објашњава професор Миро Говедарица.

Према његовим речима, за израду таквих сценарија користе се и снимци земљишта направљени ласерском технологијом и георадаром.

– Овим технологијама може се обезбедити комплетан модел структуре насипа и изнад и испод земље. Георадаром се може утврдити шта се налази испод земље. Већ смо радили неке анализе насипа са њиховим технологијама и утврдили смо, рецимо, да је вода испрала песак из насипа на Рибарцу код Новог Сада, те је постојала опасност да насип под налетом воде буде срушен – објашњава Говедарица.

Процене штете
Центар на на основу сателитских снимака разрађују могуће сценарије поплава. Праћењем сателитских снимака може се врло прецизно израчунати колика је површина захваћена водом, којом се брзином вода повлачила, те које је стање било пре, а које после поплаве.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Руске спасиоце, њих 76, који су 16. маја стигли у Београд како би учествовали у спасавању људи из полава, данас су са аеродрома „Никола Тесла“ испратили једино припадници десничарске организације „Заветници“ и представници амбасаде Русијe

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!