Европа

SAXO Bank: ЕУ пред политичким и еконоским крахом у 2015!

Прогнозирајући скорију будућност Европе, SAXO Bank сматра да у току парламентарних избора који предстоје у мају у ЕУ, десне партије ће формирати један од највећих блокова у новом Европском парламенту који може да значи неуспех експеримента ЕУ. И до краја 2014. године такве локомотиве Европе као Немачка и Француска, према подацима SAXO Bank, наћи ће се на прагу рецесије.

Ако је то тако, да ли ће слабашна Европа повући за собом економије земаља као што су Русија и Турска. Говори политиколог Станислав Тарасов.

Према последњим подацима обим робне размене између Русије и ЕУ прошле године премашио је 410 милијарди долара. На ЕУ отпада најмање 60% руских страних инвестиција. Што се тиче Турске, и код ње удео ЕУ заузима више од 65% њене спољнотрговинске размене која се такође израчунава у десетинама милијарди долара. Зато ће Русија и Турска вероватно бити приморане да реагују на европске катаклизме. Али како?

У вези са тим SAXO Bank уводи појмове као што је Крхка осморка у саставу земаља као што су Јужна Африка, Бразил, Индија, Индонезија, Турска, Аргентина, Русија и Чиле и Стабилна деветка ако се том списку дода Кина. 2013. године на удео Деветке отпало је преко 70% напретка светске економије. При таквом распореду Деветка може да формира нови центар напретка међународне економије. И ево зашто.

Тренутно су развијене државе пришле самој граници негативних економских показатеља. Такво стање експерти оцењују као фактор који може да створи повољне могућности за земље Деветке да започну процес структурних промена совјих националних привреда, успостављајући међу собом повољну трговинско-економску сарадњу. А то са своје стране може да доведе до прерасподеле економског баланса у свету. Уз такав сценарио, како признаје Британски центар економских и пословних истраживања, до 2030. године удео унутрашњег бруто производа држава Северне Америке и Европе у међународној економији промениће се у корист економија у развоју. Знаци таквих промена се већ виде у деловању Турске, која шири своју сарадњу са земљама Азије и Африке, и Русије, која је почела да поклања већу пажњу успостављању сарадње са земљама Азије и Латинске Америке. При томе Москва и Анкара ће добити реалне могућности да делују заједно у трећим земљама.

Коначно, ако се полази од тога да економија у многоме одређује спољну политику држава, и ту се открива занимљива слика. Как пише британски Фајненшл Тајмс, нису случајно земље Деветке почеле да пружају отпор САД, а понекад да их једноставно игноришу. Русија одлучно брани своје националне интересе на постсојветском простору. Турска тежи да ојача себе у улози лидера на Блиском Истоку, председник Бразила Дилма Русеф отказала је прву за 20 година државну посету САД. Тако политика Вашингтона, како констатује Фајнешл Тајмс, почела је да губи актуалност, а свет се враћа ситауцији самоуверених регионалних лидера.

 

Cтанислав Тарасов, интернет редакција

Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!