Македонија

Ситуација у Македонији уочи ванредних парламентарнихх избора је врло затегнута

БЕРЛИН – Ситуација у Македонији у јеку изборне кампање, уочи ванредних парламентарнихх избора 11. децембра, је врло затегнута, оценио је стручњак за југоисточноевропске студије из Града, професор др. Флоријан Бибер.

Бибер у интервјуу за Дојче веле каже да је се види да је много тога у игри и релативно је нејасно какав ће бити резултат.
“У том погледу је ситуација отворена – окарактерисао бих је као врло затегнуту”, навео је Бибер који каже да му је тешко да износи предвиђања предстојецих избора јер, како каже, анкете већ предвиђају да ће резултат бити тесан.

Није јасно ко ће победити, стиче Бибер и додаје да мисли да досадашња владајућа странка ВМРО-ДПМНЕ наравно жели да задржи власт у рукама, пошто се не ради само о власти, већ и о питању суочавања са оптужбама на рачун странке; ризик је у могућности да онај ко изгуби власт заврши у затвору, а ако остане на власти, може да се постара да сви ти скандали падну у заборав.

“Сматрам да ће се та странка наћи на великом искушењу да утиче на изборе у своју корист. Треба пажљиво пратити како протичу избори, колико су чисти; мислим да је у игри велики улог. То важи и за опозицију, јер ако она изгуби на изборима, биће велика и вероватноћа да она буде гурнута још даље на маргине. Због тога сматрам да су ово избори одлуке. Тешко је предвидети ко ће победити. Много зависи и од тога колико су јаке различите албанске странке или странке за које гласају Албанци”, навео је.

Упитан види ли да би странка која је део проблема могла бити део решења, Бибер каже да сматра да то није вероватно, између осталог и зато што је ВМРО-ДПМНЕ странка рекла, односно, Никола Груевски је јасно рекао, да би победу сматрао окончањем међународних интервенција, што де фацто значи да би странка у случају победе окончала истраге из прошлости.

“У том погледу тешко је поверовати да ће та странка да се критички суочи са тим питањима и да ће пустити Специјално јавно тужилаштво (СЈО) да ради свој посао. Наравно да ће у случају победе ВМРО вероватно да се јави притисак споља да се у прави план ставе неки други политичари. Али, могућности притиска споља су врло ограничене, а владајућа странка ће нови мандат јамачно видети као могућност да се том притиску лакше одупре. Значи, сматрам да супстанцијално суочавање са проблемима описаним у Прибеовом извештају не може да се замисли у случају победе ВМРО-ДПМНЕ”, рекао је.

Упитан како види блиску будућност Македоније у односу на ЕУ и НАТО, Бибер каже да ће састав следеће владе имати утицаја њу, али да сматра да ће тешко моћи да се замисли напредак ка НАТО и ЕУ са владом коју предводи ВМРО.

“Мислим да неће бити могуће ни суочавање са стањем у унутрашњој политици и демократији. Тешко је замислити и да је странка спремна да се упусти у компромис са Грчком, што је неопходно за напредак. Мислим да ће бити веома тешко остварити напредак на том плану, што не значи да би опозицији било лакше”, навео је Бибер.

Указао је на кризу у НАТО и ЕУ тако да је, како каже, напредак тежак сам по себи, а блокада Грчке последњих година је била увек непродуктивна када је реч о позицији Македоније, и сигурно неће бити лако да се то промени, све и ако има сигнала да су односи између Македоније и Грчке на информативном техничком нивоу бољи него што су били протеклих година.

“Ту постоји одређени потенцијал, али ће одлучујући напредак у односима зависити и од мере у којој ће друге земље, на пример Немачка, да се заложе за решење тог сукоба. Ситуација није охрабрујућа, јер због кризе ЕУ и читаве кризне светске ситуације није баш вероватно да ће се наћи енергије и мотивације и за то”, навео је.

Бибер, такође, мисли да на Западу и у ЕУ постоје различита гледишта када је реч о Македонији.

“Није у питању само један актер, већ има разних актера који виде ствари са различитих позиција. Приликом последње посете аустријског министра спољних послова Себастијана Курца Македонији, и његовог предизборног наступа за ВМРО-ДПМНЕ, да стабилност и сарадња око избеглица имају предност над унутрашњеполитичким реформама и интеграцији у ЕУ”, каже Бибер.

То гледиште, додао је, сигурно није усамљено.

“Сигурно има и других гледишта у ЕУ. Ја, на пример, сматрам да је Немачка именовањем специјалног опуномоћеника за Македонију, показала да је заинтересована за унутрашњеполитчке прилике и демократизацију које превазилазе питање стабилности. У том погледу видим у ЕУ две различите струје које делом вуку у различитим правцима”, казао је Бибер.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!