Економија

Слобода трговине у Србији све мања

БЕОГРАД – Србија је по степену слободе трговине пала са 71. на 89. место листе на којој је сада 138 земаља, док су пре две године на листи биле 132, пише у Извештају Светског економског форума (СЕФ) о слободи трговине у свету за 2014. годину.

Ранг Србије је опао јер је она, по критеријуму приступа тржишту, заузела тек 112. место у свету, по ефикасности царинске администрације 78, по инфраструктури 69, а по пословном окружењу 104, пренео је данас Еурактив Србија.

Као кључни проблеми Србије на страни извоза наводе се идентификација потенцијалних тржишта и купаца, неодговарајућа производна технологију и обученост, технички стандарди и захтеви из иностранства, приступ финансирању, тешкоће у испуњавању захтева купаца у погледу квалитета и квантитета.

Међу препрекама су „приступ увозним инпутима по конкурентној цени”, високи трошкови и „кашњења повезана са домаћом инфраструктуром”, као и царинске баријере у иностранству.

Најпроблематичнији фактори за Србију код увоза су компликоване увозне процедуре, царине, домаћи стандарди, корупција на граници, неадекватна телекомуникациона инфраструктура.

Све земље из суседства су боље прошле од Србије, а најбоља је чланица Европске уније – Словенија (38. на листи), затим иде Црна Гора на 49. месту, потом још једна чланица ЕУ, Хрватска (56.).

Како је пренео Еурактив Србија, Албанија је по слободи трговине 69. на глобалној листи, Македонија је 63, а Босна и Херцеговина 78.

По слободи трговине у свету предњаче Сингпаур, Хонгконг, Холандија и Нови Зеланд док је на зачељу глобалне листе Чад, а тик испред њега Венецуела и Ангола.

Извештај Светског економског форума који се саставља сваке друге године, потврдио је да су неефикасност, бирократија и лоша инфраструктура и даље међу кључним проблемима трговине.

Баријере у трговини успоравају економски опоравак у свету, оцењује се у овогодишњем извештају и указује да многе владе још не успевају да уведу понекад једноставне реформе које би допринеле економском расту и социјалном напретку.

Подаци из извештаја базирани су на проценама националних власти, међународних агенција и приватних извора.

 
Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!