Хелм

Софија на гасним мукама

Најсиромашнија чланица европске породице, Бугарска, свесна је чињенице да нови хладни рат, никао на темељу украјинске кризе, може потпуно да уништи њену нејаку економију. Бугарска се буквално нашла између две ватре – с Истока прети прекидање дотока гаса, а са Запада – санкције Москви.

Прекид радова на „Јужном току“ који је, по пријему захтева из ЕУ, наредила влада у Софији, расцепио је тамошње јавно мњење. Поново се разбуктао сукоб између бугарских русофила и русофоба, који у овој земљи датира још од завршетка Другог светског рата, када се први пут поставило питање да ли је „Велики руски брат“ ослободилац или окупатор. Сукоб доводи у питање и опстанак актуелне власти у Софији.

Не само социјалисти, него и Бугарска националистичка странка Атака, као и антиевропски, те антиамерички оријентисани Бугари, подржавају Путинов режим. Поред историјских разлога, одлучују и савремени, пре свих разочарање у ЕУ.

С друге стране, европејци и критичари Русије, тврде да је Москва деценијама третирала Бугарску као слушкињу. На хиљаде руских држављана поседује имовину у Бугарској, руски лобисти веома су активни у бугарској економији и медијима, па се многи у Европи плаше повампирења Источног блока.

ИЗМЕЂУ ДВЕ ВАТРЕ
Агенција Галуп, спровела је у Бугарској анкету са питањем: „Које снаге у Украјини подржавате: проевропске или проруске?“. Неодлучно је било 43 одсто грађана, 30 одсто, изјаснило се за ЕУ оријентацију, а 27 одсто за „Великог руског брата“.

Више од 85 одсто енергетских потреба држава задовољава гасом руског гиганта „Гаспрома“. Највећу бугарску рафинерију држе Руси („Лукоил“), а тамошња нуклеарка, такође ради на руско гориво. Руски капитал заступљен је и у банкарском, као и секторима некретнина и туризма.

Али, и Брисел има кеца у рукаву. Европски фондови финансирају чак 65 одсто свих бугарских инвестиција, а 62 одсто спољне трговине чине увозно-извозне комбинације са партнерима унутар ЕУ. Политички аналитичар Галупа, Андреј Раичев, прогнозира да ће се Бугарска на крају приклонити европском царству, јер је „као жена, лојална мужу (Европској унији), чак и кад трпи тешке губитке. Но, према писању дневника „Шпигл“, који цитира извор из немачких обавештајних кругова, ЕУ је забринута да би Москва могла „двоструко да злоупотреби Бугарску: с једне стране, као мостобран за сопствене интересе, а с друге, као јабуку раздора између држава ЕУ“.

И бугарски политичари, нашли су се у својеврсној клопци. Осим Брисела и Москве, бугарски државни врх, мораће, сва је прилика, да задовољи и сопствену опозицију. Лидер Бугарског националног покрета Атака, Волен Сидеров, у изјави Ројтерсу, запретио је да ће десница срушити владу у Софији, уколико ова подржи нове санкције запада према Русији.

Министар за енергетику, Драгомир Стојнев, јуче је објавио да бугарске власти не одустају од планова за изградњу гасовода „Јужни ток“ и да реализацију тог пројекта сматрају неминовном. И бивши председник Бугарске Георги Прванов сматра да је обустава радова на пројекту гасовода „Јужни ток“ недопустива, баш као и чињеница да би ЕУ могла да искористи Бугарску као таоца у својим геополитичким играма.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!