Србија

Срби у европским затворима стари и болесни, најтеже Мартићу

У затворима европских држава тренутно 14 спрских држављана осуђених пред Хашким трибуналом, издржава вишедеценијске затворске казне између 20 и 40 година, док два осуђеника издржавају казне доживотног затвора, а Србија последњих 10 година тражи од Савета безбедности Уједињених нација да им се омогући служење казне у Србији.

По одлуци Хашког трибунала, чији је рад наследио Механизам за кривичне судове, осуђени Срби казне издржавају углавном у затворима Немачкој, затим у Пољској, Данској, Естојини, Финској и Француској. Сви они су већ стари и болесни и ретко виђају своје породице, а у најтежем положају су Милан Мартић и Драгомир Милошевић који казне служе у затвору у Естонији.

Да не би било забуне о каквом се положају ради, Министарка правде Нела Kубуровић појашњава да Мартић и Милошевић нису дискриминисани у односу на друге осуђенике служе казне у естонском затвору. Реч је, како каже, о томе да њихов положај отежава то што јер не познају језик државе у којој издржавају казну нити постоји могућност да им се обезбеди преводилац.

– Њима је због тога отежана комуникација, па су им ускраћене неке основне потребе, између осталог и могућност достављања књига – навела је Kубуровић и додала да им ни посете породица нису честе због не тако лаке конекције са Естонијом.

Такође су тражили да у ћелијама буду сами, али им то није омогућено.

– Већина осуђених Срба је старије доби и често немају адекватну медицинску заштиту – навела је министарка, истичући да је деветоро Срба умрло пирликом издржавања казне, док су неки умрли и пре окончања поступка пред Трибуналом.

Kада су у питању Радован Kараџић и Ратко Младић, они су још увек у притвору у Шевенингену и чекају окончање другостепених поступака по жалбама.

Што се тиче Kараџићевог здравља, Министарство правде није имало захтеве или обраћања, али су чланови Младићеве породице и његови адвокати више пута иницирали да Влада Србије да гаранције за његово привремено пуштање на слободу. Kубуровић је указала да је у току поступак поновног вештачења Младићевог здравственог стања, па остаје да се види какви ће бити резултати.

– И овог пута прегледају га лекари који нису из Србије. У питању су експерти из иностранства, али је Србија прихватила иницијативу његових адвоката да помогне приликом новог здравственог вештачења – навела је министарка.

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!