Економија

Србија: “Странци на 250 локација траже злато, бакар, нафту,…”

Београд — Србија је од 2014. до почетка фебруара ове године наплатила више од 12 милијарди динара накнаде за коришћење минералних сировина, кажу у ресорном Министарству.

Државни секретар за рударство Синиша Танацковић је изјавио да то представља велики искорак у односу на ранији период.

“Нови закон о рударству и геолошким истраживањима, који је уз помоћ Грас групе направљен много бољим него што је био, омогућио нам је да отворимо широм врата инвеститорима”, рекао је Танацковић на међународној конференцији о минералним ресурсима “Покретачка снага привредног развоја Србије”.

Истичући да Србија спада у земље са разнородним и, са аспекта резерви, релативно богатим минералним сировинама, он је је прецизирао да имамо више од 2.000 различитих рударских појава, лежишта метала, неметала, индустријских минерала, угља, нафте и других геолошких ресурса.

“Тренутно у Србији имамо више од 250 експлоатационих поља где се врши експолоатација од злата, бакра, па до нафте и кречњака. Имамо више од 90 истражних поља, али и преко 120 захтева за нова истражна поља, што је један велики искорак у односу на прошлу и претпрошлу годину”, навео је Танацковић.

Према његовим речима, тренутно је у изради 10 правилника из области рударства и геологије, који ће, како се очекује, ући у примену у првој половини 2017. године, и који су много савременији и у складу са светским стандардима.

“Радимо и правилник за израду лиценци, тако да и рудари једном добију лиценце, да се зна ко има право шта да ради”, истакао је државни секретар.

Такође је рекао да Министарство рударства и енергетике очекује да добије оверу рудних резерви од компаније Рио Тинто, затим оверу резерви код Бора, као и од Балкан Голда у Ибарским рудницима борних минерала.

“Већ имамо оверене резерве Метал Фера на подручју Великог Мајдана, Љубовије, Лознице, и од све четири компаније очекујем да ће у најскорије време отворити руднике, односно поднети захтеве за експолатацију”, поручио је Танацковић.

Оцењујући да је у претходном периоду урађена квалитетна приватизација одређеног броја рудника, пре свега рудника “Рудник Велики Мајдан”, Танацковић је најавио да се у 2017. очекује искорак у том смислу и према РТБ Бору и као и реаорганизација рудника с подземном експолатацијом угља Ресавица.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!