Економија

Србија точи најскупљи дизел у региону

Београд – Просечне малопродајне цене бензина у Србији у односу на цене почетком марта, када је гориво било најјефтиније, повећане су за око седам одсто, а дизел за чак 11 процената.

Истовремено је ауто-гас појефтинио за око пола процента, показују најновији подаци Удружења нафтних компанија Србије.

То значи да је бензин од марта поскупео за 9,41, а дизел за 13,85 динара. Течни нафтни гас је после узастопних појефтињења средином јула поскупео за око динар и сада се точи за 65,33 уместо 63,46 динара.

Просечна малопродајна цена бензина у Србији је 132,70 динара, евродизела 138,96. Упоређујући цене горива у Србији и у региону јасно се види да је дизел на домаћим пумпама међу најскупљим. Скупље се точи само у Албанији.

Истовремено је малопродајна цена бензина у Србији за око три одсто нижа од просека у региону.

Док литар дизела у Србији кошта 1,127 евра, у Македонији га плаћају 0,79 евро центи, у БиХ 0,90. Јефтинији је чак и у Грчкој, која је максимално подигла цене горива због свеопште економске кризе.

Томислав Мићовић, секретар овог Удружења, каже да су и даље најниже цене горива у Босни и Херцеговини и Македонији.

„Управо су те земље због веома ниских државних захватања (акцизе и ПДВ-а) преузеле део потрошње из пограничних делова наше и других суседних земаља, а самим тим и фискалне приходе. Исти негативни ефекат по републички буџет наше земље бележи се и када је у питању снабдевање транзитног саобраћаја, који се доминантно окреће снабдевању горивом у суседним земљама“, каже Мићовић.

Логично је, додаје, да ће свако ко је у транзиту кроз Србију напунити резервоаре где му је јефтинији. Па и возачи из Србије одлазе у РС и БиХ да купе јефтиније гориво.

Држава уместо да овај летњи период, када је велики транзит странаца кроз Србију искористи да привремено снизи акцизе и тиме повећа промет и напуни државну касу, годинама не предузима ништа. А губе сви, и буџет и пумпе.

Разлог скупог горива у Србији су високе акцизе, готово највеће у региону.

Мићовић каже да је с друге стране драстично поскупљење нафте, а други разлог скупог горива у Србији. Барел нафте се последњих дана продаје за око 47 долара, што је за 70 одсто више него када је црно злато било на историјском минимуму 20. јануара ове године.

Тада је берзанска цена барела сирове нафте типа брент која се прерађује у Србији била 27,88 долара, подсећа Мићовић.

Оно што додатно отежава легалан рад бензинских пумпи и оштећује буџет је појачан шверц горива, како кроз већи увоз базног уља који се намешава с дизел горивом и тако продаје.

Да шверца има, потврђује и последњи податак да су цариници у протеклих недељу дана на испостави ­Велико Градиште приликом контроле погонског горива бродова који саобраћају Дунавом открили 3.550 литара непријављеног дизел горива.

Непросредно пре тога приликом излазне контроле једног словачког брода откривен је танк који није био обухваћен шемом и у њему је пронађено 1.800 литара дизела.

Ј. Петровић-Стојановић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!