Друштво

Србијом управља 7.553 саветника, који ће нам к***ц влада и министарства?

У државној управи Србије ради око 7.500 саветника. Небојша Лазаревић, директор невладине организације “Центар за европске политике”, каже да је готово трећина људи запослених у републичкој администрацији “практично неупотребљива”, пише “Блиц”

Највише их саветника ради у министарствима Владе Србије, правосудним органима и органима у саставу министарстава. Осим тога, министри и потпредседници Владе имају право да ангажују посебне саветнике, којих је до сада нешто више од 30, с обзиром на то да још нису сви чланови кабинета Александра Вучића искористили могућности које им даје одлука Владе о броју посебних саветника министара и мерилима за накнаду за њихов рад.

У централној администарцији Србије има око 28.000 запослених, кажу за “Блиц” у Министарству државне управе и локалне самоуправе.

– Звање саветника је законски термин којим се одређује државни службеник који обавља државно-службеничке послове са високом стручном спремом (звања су од млађег до вишег саветника), а то су послови писања закона, израда анализа и праћења стања у области, спровођења закона, решавања у управном поступку. Поред саветника, постоје службеници са вишом школом (стручни сарадници) и средњом (референт). У државној управи постоје и “намештеници” који обављају послове подршке, као што су возачи, скретарице, објашњавају у Министарству.

У Министарству кажу да број од 7.553 запослених са звањем саветника на републичком нивоу, податак из јула 2014. године, само говори о томе да послове креирања политике, закона и друге најкомплексније делатности у управи обављају људи са високом стручном спремом.

Када је реч о самим министарствима, у којима је, ако се изузму ресору одбране и унутрашњих послова, сваки осми запослени је са звањем саветника. Према подацима из марта 2014. године, у министарствима су запослене 17.732 особе – од тога 15.118 на неодређено, 1.717 на одређено време, а њих 897 ангажовано је “под другом основу”, пише “Блиц”.

Највише је саветника има Љајићево Министарство трговине, туризма и телекомуникација – 796.

Небојша Лазаревић, директор невладине организације “Центар за европске политике”, каже да није највећи проблем то што има толико саветника, већ то што је готово трећина људи запослених у републичкој администрацији практично неупотребљива.

– Питам се како погоде кваку сваки дан када долазе на посао, каже Лазаревић за “Блиц”.

Министри се, указује он, стало жале да немају са ким да раде, али не користе могућност да се, на основу оцена које се дају сваке године у фебруару, захвале на сарадњи онима који не испуњавају радне задатке.

Када је реч о посебним саветницима, у зависности од величине министарства, могуће је да министар ангажује до три, а потпредседник до шест посебних саветника.

– Замисао је била да се на места посебних саветника доводе професори с факултета и института, који не би морали да прелазе у министарство. Али дешавало се да се запосле партијске колеге, неписмени рођаци, људи без факултета, додаје Лазаревић.

Томислав Николић имао СЕДАМ саветника

Томислав Николић је као председник Републике имао седам саветника, а Закон о председнику уопште га не спутава у погледу броја људи које може да ангажује. Осим броја саветника, Законом о председнику нису прописани ни посебни услови за именовање саветника у погледу стручне спреме, година живота, радног стажа или искуства. Од седморо Николићевих саветника, тројица не примају плату – Предраг Микић, Иван Мркић и Оливер Натић. У Генералном секретаријату председника Републике запослена су 42 службеника у звању саветника.

Број саветника у институтцијама

Министарства – 2.130
Правосудни органи – 1.996
Органи у саставу министарства – 1.304
Посебне организација – 744
Установе за извршење кривичних санкција – 589
Народна Скупштина – 216
Влада Републике Србије – 310
Самостални и неазвисни државни органи – 161
Председник републике – 49
Стручне службе управних округа – 48
Јавна предузећа која је основала локална власт – 3

Плате саветника

Млађи саветник – од 40.000 до 54-000
Саветник – од 50.000 до 61.000
Самостални саветник – 63.000 до 77.000
Виши саветник – од 75.000 до 106.000

БЛИЦ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!