Србија

Шта ЕУ гранична служба ради на српској граници?

На почетку смо још једног важног поглавља у нашој заједничкој историји, нарочито када се ради о кретању и миграцијама и заједничким управљањем њима – у току су преговори о статусном споразуму између ЕУ и Србије у вези са акцијама које спроводи Агенција за европску граничну и обалску стражу, пише за “Блиц” европски комесар за миграције Димитрис Аврамопулос.

Комесар ЕУ охрабрује брзо закључивање отворених питања и финализацију преговора, а каже да када споразум буде постигнут и финализован, гранична стража постављена на српским границама ће добити право да спроводи провере на граничним прелазима заједно са српским граничарима.

“Они ће такође патролирати дуж границе како би је надгледали, а биће коришћена и техничка опрема. Овај споразум ће донети значајну додатну вредност у смислу јачања управљања границама и борбе против нерегуларне миграције и кријумчарења миграната кроз регион – а тако и допринети нашој заједничкој безбедности”, навео је Аврамопулос у свом тексту.

Комесар ЕУ истиче да је важније да овакав вид споразума представља инструмент који показује спремност за веће изазове у будућности и означава следећи корак у сарадњи са Агенцијом за европску граничну и обалску стражу, што је, како каже, важан корак напред и у најбољим интересима је и за земље западног Балкана и земље ЕУ.

“Овај елемент иде руку подруку са још једним кључним елементом у нашој сарадњи: кретањем без виза. Ја сам увек говорио да се надам да ћемо ускоро имати безвизни режим са целим регионом. Безвизни режим значи много свим нашим држављанима, јер их зближава професионално, економски и културално. Истовремено, безвизна путовања носе и права и одговорност – и једном када она буде добијена, свако мора да буде сигуран да сви репери остану испуњени и да не буде злоупотреба или развоја који могу да угрозе ово велико достигнуће”, поручује Аврамопулос.

Црвени картон за Балкан

Према његовим речима, недавно одобрени Европски систем за путовање и ауторизацију допринеће очувању безвизних путовања за добронамерне путнике и детектовању оних који представљају претњу или ризик од нерегуларне миграције пре него што уопште крену на пут.

“Ми ћемо наставити да надгледамо, такође и кроз механизам суспендовања виза, и да подржавамо Србију, као и све наше западнобалканске партнере у овом подухвату. Уопштено, у циљу обезбеђивања сигурнијег управљања миграцијама, мораћемо да будемо потпуно координисани у овом приступу. У том погледу поравнање визне политике партнера са западног Балкана са правним тековинама ЕУ даље ће допринети смањењу миграторних и безбедносних ризика”, навео је Аврамопулос.

Вестионлине, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!