Србија

Штаб за ванредне ситуације јавио мештанима Грдице да ће поплава бити 30цм а они се сви умало нису подавили!

Краљево – Мештани Грдице прете кривичном пријавом и тужбом против Н. Н. лица, јер су, тврде, преварени нетачном а званичном информацијом

Чим неко узводно од Краљева у Западну Мораву, такорећи, усмери бару део приградског насеља Грдица код Краљева бива поплављен. Истина, никада није било овако, али имају тог искуства Грдичани, ретко која година прође да им бар њиве по неколико дана нису под водом. Тако је, јер нема одбрамбеног бедема иако су многе власти обећавале да ће га подићи.

И у ноћи између 15. и 16. маја река их је баш изненадила. За тили час, већ набујала, нарасла је још скоро два метра, ушла је у око три стотине домова… Пронела се вест да су горе на Овчарском језеру и у Међувршју код Чачка морали да отворе брану. Чуло се то чак и на конференцији за медије краљевачког штаба за ванредне ситуације и ето комшијске мржње. Затим је на ванредној седници градске скупштине у Краљеву одборник Миломир Шљивић (СПО) затражио кривичну одговорност. Сумња је „бачена“ на поменуте Чачане због изненадног пуштања воде, али још већа на „домаће“ надлежне што то благовремено нису знали или су прећуткивали, па је уместо „обећаних“ тридесетак центиметара Западном Моравом у Краљево стигао пет пута већи талас.

– Таман посла да је неко тиме смео и могао манипулисати. Нити смо затварали нити отварали ниједну брану. То се ни из техничких разлога и обавезе заштите овог система није смело. Зато је онолико воде колико је долазило и одлазило. Уосталом све је ту записано, у рано јутро 15. маја у Овчарско језеро је притицало око 400 кубика воде а већ око 15 сати истог дана 1.400 кубика. Таман посла да смо брану у таквој ситуацији затворили, насеља покрај горњег тока реке била би потпуно потопљена. Једноставно, наишао је такав поплавни талас за који се бар у Чачку одмах знало и они су доле предузели одређене мере па је далеко већу штету начинила река Чемерница него Морава – објаснио нам је Славко Мајсторовић, директор „Електромораве“, друштва које газдује овим хидроелектранама.

Тако се намеће питање зашто се и у Краљеву за такав поплавни талас није благовремено дознало већ су и градоначелник Драган Јовановић (СНС), командант и остали функционери штаба најављивали могући раст реке од највише пола метра.

– Не нисмо ми тврдили да је затворена и пуштена брана већ смо информацију о могућем порасту реке од тридесет, четрдесет центиметара добили од руководиоца службе за одбрану од поплава „Србијавода“, који се налази баш у Чачку. Али, и да је било прецизније ништа се ту није могло предузети, јер тај бедем покрај Адрана, Грдице и даље дуг више од пет километара – тврди Радојица Кочовић, начелник Штаба за ванредне ситуације у Краљеву.

Такво оправдање, ипак, ни сада не „пије воду“ у поплављеној Грдици.

– Да смо знали, а могли смо знати, имали бисмо најмање пат, шест сати да за то време сву стоку изведемо на суво, да сав намештај тракторима и камионима иселимо, да се за поплаву боље припремимо, па би штета била знатно мања. Овако није било ни сирена за узбуњивање, ни позива на евакуацију. Остављени смо да чекамо обећаних тридесетак центиметара, што за нас није ништа. А кад је нам је вода дошла до гркљана, они су стигли у модерним униформама а за нас нису имали ни пар гумених чизама. Е, зато ће, чим ово рашчистимо, месна заједница и појединци поднети кривичне пријаве против Н. Н. лица и од кривца тражити накнаду штете – каже за „Политику“ Раде Ерац, одборник Нове Србије и градској скупштини и председник месне заједнице Грдица код Краљева.

 
М. Дугалић
Политика
Фото М. Ду­га­лић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!