Економија

Стала производња великог „фиће“ у Крагујевцу

Крагујевац – Компанија „Фијат аутомобили Србија“ (ФАС) привремено је обуставила производњу у крагујевачкој фабрици аутомобила. У септембру се неће радити најмање пет дана, а радници ће одсуствовати са посла неколико дана и наредног месеца. После гласина да би ово могао бити почетак краја заједничке компаније наше државе и „Фијата”, која је формирана 2008, огласио се и „Фијатов” менаџмент у ФАС-у.

„Узроци овог привременог застоја су екстерног карактера и односе се на дешавања на европском и светском аутомобилском тржишту, која су условљена економским параметрима и самом економском кризом. У савременом пословању, привремено, краткотрајно заустављање производње, један је од уобичајених метода који се успешно примењују у оваквој ситуацији, омогућавајући компанији да убрзо настави са радом” – стоји у корпоративном саопштењу компаније ФАС, која се огласила пошто се на појединим онлајн порталима појавила информације да фабрика у Крагујевцу неће радити 11 дана у септембру.

ФАС у свом саопштењу није навео колико се дана неће радити у овом месецу, а према информацијама из саме фабрике, радници ће и у октобру добити слободне дане. Нико не зна тачно колико, што је у Крагујевцу изазвало доста пометње, имајући у виду да је „Фијатова” фабрика, са око 3.000 запослених, једна од ретких која још увек ради у овом граду.

Затварање фабрике не би донело невоље само Крагујевцу, већ и целокупној српској привреди, у којој је „Фијат” значајан чинилац. Највећи српски извозник прошле године извезао је аутомобиле у вредности од око 1,5 милијарди евра, а у првих седам месеци ове године, извоз је, у односу на исти период 2013, увећан за око десет процената.

Проблем је, међутим, што је пословање ФАС-а Влада Србије током прошле године субвенционисала са око 51 милион евра, а при том је нето зарада износила само 10 милиона. Проста рачуница показује да је наша држава у 2013, у заједничкој компанији са „Фијатом”, сходно свом уделу, зарадила свега око 3,3, а уложила целих 48 милиона евра. Само до маја ове године, држава је на рачун ФАС-а, по разноразним основама, уплатила још две милијарде динара, а какви ће резултати бити, то у овом тренутку нико не може да каже.

„Још петог септембра смо затражили од наше државе, од премијера, да размотри ситуацију у фабрици аутомобила у Крагујевцу”, изјавио је јуче медијима председник синдиката у ФАС-у Зоран Марковић.

Према мишљењу овог синдикалног лидера, до обуставе производње највероватније је дошло због смањеног интересовања купаца за модел 500-Л, чија је серијска производња почела средином 2012.

„Нисмо добили званично обавештење о разлозима због којих се привремено обуставља рад, али претпостављам да се ради о смањењу потражње за овим ‘Фијатовим’ аутомобилом, због чега мора да се редукује и производња”, објаснио је Марковић.

Да ствар буде чуднија, пословично прецизни италијански менаџмент у свом саопштењу није навео ни када би производња „великог фиће”, који је своју премијеру имао на Сајму аутомобила у Женеви 2012, могла бити настављена. Једино што се каже је да ће то бити – ускоро.

„Компанија ‘Фијат аутомобили Србија’, као пожељан послодавац, са снажним осећајем друштвене одговорности, свесна је неопходности одржавања послова за своје запослене, као и сопственог значаја за економију како Крагујевца, тако и целе Србије, па је привремено затварање усмерено управо ка томе да се фабрика и пословање, а самим тим и радна места, људски и материјални ресурси сачувају и ставе у функцију у најскорије време”.

У крагујевачкој фабрици је и до сада неколико пута обустављана производња, али се тачно знало због чега. Најчешће због кашњења у испоруци аутомобилских делова који се праве у Италији. Овога пута, међутим, није јасно шта је у питању, што се види и по терминологији коју користи менаџмент ФАС-а – „привремени застој”, привремено затварање”, „краткотрајно заустављање производње”, а разлози су „екстерног карактера”.

Уговор наше државе са „Фијатом” истиче 31. децембра 2018, после чега свака од страна потписница може да понуди свој део на продају (Влада Србије – 33, „Фијат” – 67 одсто), с тим да право прече куповине задржавају уговорне стране. У том односу су извршена и улагања у крагујевачку фабрику, вредна око 1,3 милијарде евра. У фабрици још није почела производња другог модела, што је, такође, била тема уговора, а наша држава није испунила своју обавезу у вези са изградњом путне и железничке инфраструктуре у Крагујевцу (јужна, северна обилазница, пруга Крагујевац–Лапово), на чему је „Фијат” од почетка инсистирао.

Бране Карталовић, Политика

фото: Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!